Yatak Odası

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Yatak odası iç dizaynı nasıl olmalı sorularına yanıt olması için sizlere derledik. Yatak odası uyuduğunuz, dinlendiğiniz, bazen ders çalışıp, bazen de eve getirdiğiniz işi tamamladığınız, çok işlevsel kullandığınız bir alandır. Bunlara makyaj yaptığınız, giyindiğiniz, kitap okuduğunuz, hatta bazen söküklerinizi dikmek ya da ütü gibi işleri de yaptığınızı eklemek gerekir.

Bu kadar çok şeyi yaptığınız alanın iyi dizaynı şarttır, dekorasyon konusunda özen gösterilmelidir. Yoksa bu kadar işi yapacak alan asla yaratamazsınız. Yatak odalarınızın dekorasyon konusu bu kadar önemli ise bazı temel düzenleme prensiplerine göz atmanız gerekir.

İki Kişilik Yatak Odası

İki kişilik yatak odası dizaynı nasıl olmalı Ebeveyn ya da iki kişilik yatağın konulacağı oda evin elbette en büyük yatak odası olmalıdır. Çift kişilik yatağın, iki taraftan da yatılabilecek şekilde yerleştirilmesi idealdir. Ama yerden kazanmak için bazen bir tarafı duvara dayanacak şekilde yerleştirilebilir. Bu ideal yöntem değildir. Ama bazen gerekebilir.

Eğer yatak iki yanı açık olarak odaya yerleştirilebilirse, iki tarafına şahsi eşyaların konulabileceği iki komodin ya da bir komodinle bir etajer yerleştirilir. Yatağın başucuna bunlar konulamazsa, yerine iki küçük raf da özel eşyalarınıza ve telefonunuza ideal bir yer oluşturur.

Eğer olanaklar elveriyorsa yatağın karşısına odaya uygun büyüklükte bir dolap yerleştirilir. Elbette soyunma odası varsa buna gerek yoktur. Eğer böyle bir alana sahip değilseniz, yatak odanızda hareket olanağını azaltmayacak en büyük dolabı almalısınız. Eğer biraz yer kazanmanız gerekiyorsa, kayar kapılı bir dolabı seçebilirsiniz. Yeri daha iyi değerlendirebilmek için dolabın üstünde yüklük kısımları olan tavana kadar bir dolap seçmeniz daha iyidir. Buraya kullanmadığınız, yaşadığınız mevsime ait olmayan giysilerinizi yerleştirebilirsiniz.

Yatak odasında mutlaka bir boy aynası, ya da makyaj aynası olması önerilir. Giysilerinizi giydikten sonra kendinize son bir çeki düzen verip odadan çıkmak iyi olur.

İki kişilik yatak odası dizaynı nasıl olmalı Dar fon perdeler yerine kalın, pencereyi tam örten perdeler tercih edilmelidir. Tabi gündüz kullanmak için ince perde de unutulmamalıdır. Bu iki perde yerine zebra perdeler de seçilebilir. Çok toz toplamayan halı ya da kilim yataktan dışarı ilk adımı attığımız yere serilebilir.

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Tek Kişilik Yatak Odası

Tek kişilik yatak odası dizaynı nasıl olmalı Odayı kullanacak insanın ihtiyaçlarına göre belirlenir. Elbette bir gencin, bir bebek ya da yaşlı bir aile büyüğünden farklı ihtiyaçları olacaktır. Temel prensip olarak yatak ve yatağın karşına dolap yerleştirilir. Yatak duvara dayalı olabilir. Ama ayak ucunun oda kapısına dönük olması tercih edilir.

Eğer odada kalacak olan genç ve öğrenciyse bir çalışma masası ve kitaplık şarttır. Genç bir kız ise ayna veya makyaj yapmaya uygun bir makyaj masası da gerekir. Gencin hobileri için de yer ayırmak gerekebilir. Belki bir bateri konulacak alan ya da küçük bir org için yer ayrılmalı; ya da resim masası gibi bir hobi masası konulmalıdır.

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı Ve Renk Seçimi

Evinizde en rahat etmek istediğiniz, size özel olan alan yatak odası. Son yıllardaki araştırmalar uyku kalitesinin kaliteli bir yaşamın temellerinden biri olduğunu kanıtlamış durumda. Kaliteli uyku ayrıca hayattaki başarı skalasını da yukarılara taşımaya yardımcı olacaktır.

Bu nedenle yatak odası dekorasyon fikirleri dahilinde odanızın renklerini sizi kaliteli bir uykuya hazırlayacak şekilde seçmeniz gerekiyor.

Uzmanlar tarafından günde en az sekiz saat uyku önerilmekte. Bu durumda en az sekiz saatiniz yatak odasında geçmekte. Genel olarak mimari açıdan pasif kullanım alanı olarak adlandırılan yatak odasında ne kadar çok zaman geçiriyorsunuz öyle değil mi?

Tüm bunlardan dolayı yatak odasında seçtiğiniz rengin dinlendirici ve aynı zamanda sakinleştirici olması sizi rahatlatarak güne daha enerjik başlamanızı sağlayacaktır.

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Renkler Uykuya Nasıl Etki Eder? 

Mavi tonlar yatıştırıcı etkiye sahiptir. Mavi bir oda kalp atışlarınızı ve kan basıncınızı düşürebildiğinden kendinizi çok daha dingin hissedersiniz. Mavinin aynı zamanda iyileştirici özelliği bulunduğuna inanılmaktadır.

Bu nedenle açık mavi renkler yatak odalarında kullanılması önerilen renklerin başında gelmektedir. Doğru seçilmiş mavi tonlarını yatak odanızda kullanarak derin, yumuşak bir uykuya dalabilirsiniz.

Kırmızı renkler tam tersi olarak enerji veren, uyarıcı renklerden olduğundan yatak odasında kullanılması çok önerilmemektedir. Aynı zamanda sarı, turuncu tonlar da enerjiyi ve saldırganlığı temsil eder. Bundan dolayı yatak odasında bu sıcak renklerin kullanımı önerilmemektedir.

Yeşil renk, doğayı çağrıştıran bir renktir ve doğru tonlarda kullanılmak suretiyle doğanın huzurunu odanıza taşıyacaktır. Bunun yanı sıra yeşil renk, emniyet duygusunu yükselterek kendinize güvende hissetmenize yardımcı olacak ve böylece geceleri daha derin ve kaliteli şekilde uyumanızı sağlayacaktır.

Kahverengi gibi toprak tonları ise samimi, güvenilir bir hissiyat sağlayacağından kendinizi güvende hissederek derin bir uykuya dalabilirsiniz. Ancak bu rengin tüm duvarlarda kullanımı yerine aksesuarlar, tamamlayıcı objelerde kullanmakta fayda olacaktır.

Beyaz rengin ışığı çekme ve yansıtma özelliğinden dolayı uyku üzerinde negatif etkileri olduğu bilinmekte. Gün doğduğunda en derin uykusunda olmamız gerekirken beyaz bir odada içeriği giren gün ışığının daha çok hissedilmesi neticesinde beyin otomatik olarak hafif uyku haline geçecektir.  Bu da kaliteli uyku süresini azaltacaktır.

Ancak beyaz renkten vazgeçemem derseniz o halde dışarıdan içeriye ışık girmesini engelleyecek panjur perdelerden yararlanabilirsiniz.  Ayrıca parlak tabir edilen beyaz yerine kırık beyaz gibi renkler kullanarak da gün ışığının yumuşatılmasını sağlayabilirsiniz.

Pembe tonları günlük hayatın stresinden bir nebze olsun uzaklaşabilmeniz için size yardımcı olacak, pozitif hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca daha sade ve basit bir yaşam tarzınız varsa nötr renkler olarak adlandırılan bej tonları ile duvarlarınızı renklendirmeniz mümkündür. Yatak odasında bahsedilen renkleri kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır.

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Dikkat Edilecek Hususlar 

Yatak odasına uygulanacak renklerin açık tonlarda kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Aksesuar Seçimi 

Duvar renklerini yumuşak renklerde kullanacağımızdan yatak örtüsü, halı gibi aksesuarların canlı renklerde seçilmesi önerilmektedir.

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Yatak Odası Dizaynı Nasıl Olmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu