Ev Tekstili

Yeni Moda : Türk Halı ve Kilim Motifleri

Türk Halı ve Kilim Motifleri

Türkler, halı ve kilim konusunda oldukça başarılı milletlerden bir tanesidir. Türk kültüründe var olan unsurlar, halı ve kilimlerin üzerine işlenmiş, bu motifler ise günümüze kadar gelmiştir. Bu nedenle her motifin bir anlamının olduğunu söylemek mümkündür. Peki halı ve kilimlerde kullanılan motifler nelerdir ve bu motiflerin anlamları nelerdir? Bir diğer ev tekstili ise son moda tül perde modelleridir. İşte Türk halı ve kilim motifleri!

Türk Halı ve Kilim Motifleri

1-Muska Motifi

Türk halı ve kilimlerinde kullanılan motiflerden bir tanesi muska motifi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere muska, sahibini kötü olaylardan korumaktadır. Bu nedenle Türk halı ve kilimlerinde bu motiflere sıkça rastlanmaktadır.

2-Artı ve Çengel Motifi

Artı motifi, insanları belalardan korumaktadır. Bu nedenle hem artı hem de çengel sembolü
Türk halı ve kilimlerinde kullanılan motiflerden bir tanesidir.

3-Bereket Motifi

Bu motif çeşitli meyve ve hayvanlardan oluşabildiği gibi yaprak, çiçek gibi bitkilerden de oluşabilmektedir. Öte yandan bu motifin içerisinde su, kaya, dağ gibi semboller de bulunmaktadır. Bunların her biri, kişiye bolluk ve bereket veren şeylerdir.

4-Eli Belinde Motifi

Eli belinde motifi dişiliği, doğurganlığı ve bolluğu temsil etmektedir. Günümüz halı ve kilimlerinde de kullanılan motif, Türk kültüründe ön planda olan sembollerden bir tanesidir.

5-Göz Motifi

Nazara karşı bir koruyucu olan göz motifinin mavi renklerle dokunduğu bilinmektedir. Bu motif kilimlerde, bereket ve eli belinde motifinin içerisinde veya çevresinde sıkça kullanılmaktadır.

6-Hayat Ağacı Motifi

Toprağa bağlanan kökleri, ebediliği temsil eden bu motif, halı ve kilimlerde sık sık kullanılan motiflerden bir tanesidir. Hayat ağacının alt dalları ve gövdesi gökyüzüne, üst dalları ise cennete uzanmaktadır.

7-İnsan Motifi

Türk halı ve kilimlerinde kullanılan insan motifi çoğunlukla özleme işaret etmektedir. Kimi dokumalarda bu motif uzaktaki sevgiliyi simgeler, kimilerinde de erkek ya da kız çocuğunu simgelemektedir.

8-Koç Boynuzlu Motifi

Erkekliği, kuvveti ve kahramanlığı ifade eden bu motif, Türk halı ve kilimlerinde sıklıkla kullanılan motiflerden bir tanesidir.

Yukarıdaki motiflerden her biri, Türk halı ve kilimlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Her biri, farklı bir anlamda kullanılmakta, bu sayede halı ve kilimler içerisinde çeşitli manalar bulunmaktadır.

Türk Halı ve Kilim Motifleri

Türk Halı ve Kilim Motifleri

Türk Halı ve Kilim Motifleri

Türk Halı ve Kilim Motifleri

Türk Halı ve Kilim Motifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu