Uncategorized

Sedir Nedir Nasıl Kullanılır?

Sedir nedir nasıl kullanılır? diye merak edenler için sedir genellikle köylerdeki evlerde kullanılan ve şark köşesinin olmazsa olmaz bir eşyasıdır. Anadolu’da yaygın bir kültür olan şark köşesinin esas unsurlarından biri de sedir olarak bilinmektedir. Oldukça eski zamanlara ait olan sedir kullanma kültürü, günümüzde özellikle otantik mekanlarda çok sık kullanılmaktadır. Sadece ülkemizde değil dünyanın farklı pek çok yerinde kullanılan sedir, iş yerlerinde ve işletmelerde tercih edilmektedir. Hala Türk kültürünü yansıttığı düşünüldüğü için kullanılmaktan vazgeçilmeyen nadir eşyalardan bir tanesidir. Birçok kişi sırf rahatlığından dolayı da sedir kullanmakta ve evlerinde sedir köşesi yapmaktadır.

Sedir Nedir Nasıl Kullanılır?

  • Şark köşesi için sedir kullanacaksanız mutlaka sedirin kullanışlı olmasına özen göstermelisiniz. Sedirlerin görsel anlamından çok rahatlığı için kullanıldığı bir gerçektir. Ancak bazı otantik mekanlarda sırf görselliği için de yer verildiği doğrudur. Ancak rahat olmayan ve kullanışlılıktan uzak olan sedirler almak yanlıştır.
  • Aldığınız sedirlerin yanında mutlaka birçok minder ve eski tip halılar kullanmaya özen gösterin. Sedirler tek başına bir kombinasyon yapamayacağı için mutlaka onu ya kendi renginde ya da benzer tonlarda minderlerle birleştirmeniz harika olacaktır. Böylece tamamlanmış bir görüntü elde eder ve şık bir sedir kombini yapmış olursunuz.
  • Sedirlerin birbiriyle aynı olmasına özen gösterin. Birbiriyle farklı desendeki ya da büyüklükteki sedirler hoş bir görüntü vermez ve odanın daha karmaşık görünmesine neden olur. Bu yüzden sedirlerin tek tip olmasına ve bulunduğu alanla her anlamda uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.
  • Restoran ya da cafelerde kullanılan sedirlerin daha modern yapıda olduğu bir gerçektir ancak ortam otantik ve eski Anadolu kültürüne ne kadar yakınsa sedirler de öyle olmalıdır.

Sedir Nedir Nasıl Kullanılır?

Sedirleri Modern Hale Getirebilirsiniz

Sedir nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilse de aslında sedir geçmişten günümüze kadar gelen bir Anadolu kültürü uzantısıdır. Eski bir görüntüsü olan sediri yaptığınız aksesuarlar ve işlemelerle daha modern bir hale getirmek de sizin elinizdedir. Bunun için yapmanız gereken birkaç minder ve örtüyü sedirle birleştirmek ve buna uygun modern/eski karşımı bir halıyı sermektir.

Galeri

Sedir Nedir Nasıl Kullanılır? Sedir Nedir Nasıl Kullanılır? Sedir Nedir Nasıl Kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu