Kendin Yap

Kolay Yapılan Penye İpten Sepet Yapımı (Dikdörtgen Tabanlı)

Penye İpten Sepet Yapımı

Penye ipten sepet yapımı son zamanlarda bir hayli ön plana çıkan ev aksesuar ürünlerinden bir tanesi olmaya başladı. Hobi edinmek, yap sat gibi durumlar ile ek gelir elde etmek isteyen herkesin vazgeçilmezi olan parçalardan bir tanesi hem oldukça düşük maliyetli olması hem de pratik yapımının olması en çok tercih edilenlerden bir tanesi olmasına yardımcı oldu. Şu an biri birinden farklı renkli penye ipler ile isteyenler tığ isteyenler de sepet kenarına dolama yöntemi ile sepet yapımını tamamlayabilecekler.

Penye İpten Sepet Yapımı

Penye ipten sepet yapımı sırasında genel olarak örgülü modeller tercih edilir. Şişle yapılan modellerinin yanı sıra genel anlamda tığ ile modeller ön planda gelir. İçten sarmal bir şekilde yuvarlak yapılan tabanların ilk örülmesinin ardından kenar kısımlara geçilir. Yapım aşamalarını sizler için adım adım atlatacağız.

Penye İp İle Sepet Yapımı Adım Adım…

Penye İpten Sepet Yapımı

Adım adım penye ipten sepet yapımı için ihtiyaç olunan tek malzeme renkli penye ipler ve kalın tığ. İşte her şey bu kadar.

  1. İlk olarak ilmek atılarak başlanılan sepetin ilk olarak dolama yöntemi ile taban kısmı örülür. Eşit bir şekilde olmasına dikkat edilmelidir.
  2. Taban kısmı tamamlandıktan sonra yan kısımlara geçilir. Yan kısımlar için yuvarlak tabanın etrafını kaplayacak şekilde ilmek atılır.
  3. Ne kadar yükseklikte sepet isteniyorsa o kadar kat örgüye devam edilir.
  4. Son sıra atıldıktan sonra ince iğne yardımı ile dikmek yerine dik duruşu sağlamak için yine penye iple ilmek atılarak taban ve kenar kısımlar birleştirilir.
  5. İsteğe göre eğer sap yapılmak isteniyorsa daha çok sert bir yoğurt kovası sapı gibi bir yere örgü örülerek yapılması daha uygun olacaktır.

Penye İpten Sepet Yapımı

Sepet yapımları bu kadar basit adımlar ile yapılırken, isteyenler tek renk, isteyenler karışık renkler ile örebileceklerdir. Salonlardan banyolara, mutfaklardan yatak odalarına kadar her yere rahat bir şekilde koyulacak penye ipten sepetler adeta bir haneye daha sevimli bir görünüm verecektir. Yapım ve kullanım avantajı ile her evin olmazsa olmaz parçalarındandır.

Size Özel Başlıklar

Penye İpten Sepet Yapımı

Penye İpten Sepet Yapımı

Penye İpten Sepet Yapımı

Penye İpten Sepet Yapımı

Penye İpten Sepet Yapımı

Penye İpten Sepet Yapımı

Penye İpten Sepet Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu