Diğer

Müstakil Ev Maliyeti

Müstakil ev maliyeti her seneye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bakanlık her sene yeni bir inşaat maliyeti yayınlar. Bu maliyetlere göre ev yapımında farklı fiyat farklılıkları oluşur. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortak kararı ile maliyet belirlenir. Bu maliyet hesaplamasında inşaatlar farklı kalitelere göre belirlenir.

Müstakil Ev Maliyeti

Evin maliyeti metrekaresine bağlı olarak değişecektir. Bu yazımız içerisinde yaptığımız hesaplama 100 metrekare ev baz alınarak yapılmıştır. Öncelikle evin iskeleti için belirli bir fiyat aralığı bulunmaktadır. En az 1100 TL tutacak olan ev iskeleti maliyeti, yüksek kalite ürünler ile yapıldığı zaman 1300 TL tutacaktır. Belirtilen fiyat metrekare başına hesaplanmıştır. Eğer ortalama kalitede bir ev düşünür iseniz 120 bin TL iskelet fiyatı olacaktır.

Müstakil Ev Maliyeti

2021 Yılı Maliyeti

Bir önceki paragrafta verilen maliyet hesabı, geçmiş yıllarda belirlenen fiyatlar baz alınarak yapılmıştır. 2021 yılı maliyeti ise daha farklı olarak belirlenmiştir. Evin iskelet fiyatı en az 1100 TL, en çok ise 1400 TL tutacaktır. İskelet fiyatı metrekare başına belirlenmektedir ve bu fiyatlar evin metrekaresi ile çarpılmalıdır. Ortalama bir evin iskelet maliyeti ise 130 bin TL olacaktır.

Eğer evinizi lüks malzemeler ile yaptırmak isterseniz iskelet için belirlenen en az fiyat 2000 TL’dir. Metrekare başına düşen en fazla fiyat ise 2300 TL olacaktır. Buna bağlı olarak ev maliyeti 215 bin TL olacaktır.

Müstakil Ev Maliyeti

Müstakil Ev Maliyet Planlaması

Müstakil ev maliyet planlaması yapılırken yalnızca iskelet baz alınmamalıdır. Evin proje çizimindeki maliyet de oldukça etkili olacaktır. İnşaata başlanmadan önce evin nasıl olacağı, elektriği ve mekaniğine bağlı olarak proje çizilmelidir. İnşaata başlanırken belediyeden alınacak izinlerde de belirli bir ödeme yapılır.

Size Özel Başlıklar

Müstakil Ev Maliyeti

İnşaatta kullanılacak malzemeler de maliyet planlaması içerisinde yer almalıdır. İnşaat esnasında kullanılacak olan işçilik ve sigorta masrafları da maliyet içerisinde yer alır. En dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de tesisattır. Ev yaptırılırken elektrik, su ve kanalizasyon tesisatlarının kusursuz bir şekilde yapılması gereklidir. Aksi takdirde ilerleyen süreçte oldukça fazla zorluk meydana getirecektir.

Galeri

Müstakil Ev Maliyeti Müstakil Ev Maliyeti Müstakil Ev Maliyeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu