Kendin Yap

Mum Yapımı

Evde mum yapımı oldukça kolaydır ve bir saat içerisinde eviniz için şık bir mum yapabilirsiniz. Evde kullanılan aksesuarlar mekana oldukça başka bir hava katar. Bazı zamanlarda dekorasyon için tercih edilen mumlar, bazı zamanlarda romantizm amaçlı kullanılır. Piyasada onlarca farklı renkte, kokuda ve desende muma rastlamak mümkündür. Ancak bütün bu alternatifler haricinde kendinize özel bir mum da yapabilirsiniz.

Mum Yapımı

Evde mum yaparak az maliyet ile çok mum elde edebilirsiniz. Piyasada hazır olarak satılan mum hamurları yer almaktadır. Bu hamurları eriterek istediğiniz gibi bir muma sahip olabilirsiniz. Mum yapmayı öğrendiğiniz zaman evinizi rengarenk mumlar ile şık bir hale getirebilirsiniz.

Mum Yapımı

Gerekli Olan Malzemeler

Mum yapımında gerekli olan malzemeler oldukça azdır. Aldığınız malzemeleri birkaç defa kullanabilirsiniz. Bu nedenle malzemelerin maliyetli olduğunu düşünmemeli ve elde edeceğiniz mumun miktarına odaklanmalısınız. Malzemeler aşağıdaki gibidir;

Mum Yapımı

  • Mumun yer alacağı kavanoz ya da şık bir kap,
  • Aroma vermesi için yağ,
  • Fitil,
  • Mum boyası,
  • 2 kilogram parafin,
  • 200 gram stearin.

Mum Yapımı

Yapım Aşamaları

Parafini ocağın direkt olarak üzerinde eritmemeniz gereklidir. Bunun yerine benmari usulü eritebilir ve parafinin direkt ateşle temasını engelleyebilirsiniz. Eriyen parafinin üstüne stearin koyun ve tamamen eriyinceye kadar karıştırın. Sürekli karıştırmanız gereklidir, aksi takdirde homojen bir karışım elde edemezsiniz.

Size Özel Başlıklar

Evde Mum Yapımı başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Mum Yapımı

Mum boyası tamamen sizin zevkinize olarak farklı renklerde eklenebilir. Dilerseniz iki ya da üç farklı renk kullanabilir ve renklerin karışımından faydalanabilirsiniz. Son adımdaise mumunuz yandığında nasıl bir koku yaysın istiyorsanız, ona bağlı bir yağ koyun. Elde ettiğiniz karışımı kabın içerisinde bırakın ve fitili kavanozun üzerine sabitleyin. Eğer fitili sabitleyemezseniz dibine mum dökebilir ve sabitlenmesini sağlayabilirsiniz. Mumun tamamını boşattıktan sonra 24 saat bekletebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mum Yapımı

Evde Mum Yapımının Avantajları

Evde mum yapımının avantajları oldukça fazladır. İlk olarak az maliyet ile çok mum elde etmek mümkündür. Aromalı mumlar piyasada yüksek fiyatlarla satılır, evde mum yapmak bu fiyatları ödemenin önüne geçecektir. İkinci avantajı ise koku ve renk tamamen kişinin hayaline bağlıdır. Yani istenilen her şekilde mum elde edilebilir.

Galeri

Mum Yapımı Mum Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu