Ev Aksesuarları

Makrome Duvar Süsü Yapımı

Makrome duvar süsü yapımı başta olmak üzere; son dönemlere damgasını vuran dekor ürünü olarak makromeden bahsedebiliriz. Son yıllarda o kadar yoğun şekilde talep görmüştür ki; evde yapılan makrome çeşitleri araştırılmaya başlanmıştır. Gerek kullanılan malzeme gerekse tarz bakımından hem bohem hem de orijinal bir hava taşımaktadır.

Makrome Duvar Süsü Yapımı

Pek çok farklı model ve tasarımlı yapmaya uygun makrome malzemesinden avize, duvar süsü, anahtarlık ve saksı süsü gibi çok sayıda farklı ürün ortaya koymak mümkündür. Makrome duvar süsü yapımında en çok sevilen tekniklerden birisi olan yaprak deseninin nasıl uygulanacağına dair kısaca bilgi verelim.

Makrome Duvar Süsü Yapımı

Makrome Modelleri Ve Yapılışları

Makrome modelleri ve yapılışları arasında en çok rağbet gören tasarımlardan birisi olan yaprak deseninin yapımı aslında oldukça basittir. En çok estetik duran hem de kolay bir şekilde yapılan bu model için makas, tarak, makromeyi yerleştirmek için bir çubuk ve 3 farklı renge sahip çift burgulu olarak geçen makrome ipi gerekmektedir.

Makrome Duvar Süsü Yapımı

İlk olarak makrome ipi içerisinden uzun bir parça kesilir. Alınan ip çubuğa yerleştirilir. Ardından eşit uzunluğa sahip yaklaşık 28 parça kesilir ve karşılıklı birbirine düğümlenir. İkişerli biçimde düğümlenmiş olan iplerin toplam uzunluğu yaklaşık olarak 20 santim olmalıdır.

Makrome Duvar Süsü Yapımı

Size Özel Başlıklar

Karşılıklı şekilde dizilmiş olan ipler aracılığı ile 14 tane dürüm hazırlanır. Düğüm işleminin sonrasında tarak ile ipler taranır ve açılarak yaprak formuna benzer bir hal alır. Tarama işleminin ardından ütü ile üzerinden geçildiği takdirde kesme işlemi daha rahat olur.

Makrome Duvar Süsü Yapımı

Aynı zamanda yapılan ürün kendini daha fazla belli eder. Tarama işleminin ardından makas ile yaprak görüntüsü verecek şekilde kesilir. Son olarak yapılmış olan yapraklar çubuğa asılır ve istenilen tasarıma göre bir araya getirilir.

Makrome Duvar Süsü Yapımı

Makrome Kasnak Duvar Süsü

Makrome ipinden yapılan ürünlerle en çok yakışan içeriklerden birisi de kasnak malzemeleri olmaktadır. Makrome kasnak duvar süsü birleşimi hem geleneksel hem de etnik bir hava kalkması nedeniyle evlerde kullanımı tercih edilen el emeği işlerden birisidir. Bu alanda daha makrome ile çok çeşitli desenler yapmak mümkündür. Genelde kabus kovalayan ismi ile bilinen kasnaklı ve makromeli duvar süsleri yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu