Teras ve Balkon

Kış Bahçesi Nasıl Düzenlenir?

Kış Bahçesi Nasıl Düzenlenir?

 

Genellikle yazlık verandaları bir kaç yıldır kış bahçesi çevrilmekte, yeniden dekore edilmektedir. İnsanlar yazlıklarını böylece daha uzun süre kullanmakta ya da bahçeli  evlerinde sonbaharın keyfini çıkartmaya çalışmaktadır.

balkon kış bahçesi

Evin En Keyifli Yeri

Başarılı bir dekorasyon ile kış bahçeniz evin en keyifli alanı olacaktır. Kış bahçesinin olmazsa olmazı masa ve sandalyelerdir. Kışın ya da sonbaharda manzaranın keyfini çay içerken çıkaracaksınız.

Bu alan için klasik eşyaları seviyorsanız bile klasiğin dışına kaçmalısınız. Masif bir masa ve bir kaç sandalye  gereksinimizi karşılayabilir. Eğer kış bahçeniz küçük ise cam bir masa da ortamı ferahlatabilir. Perfore ayaklı cam masaların yanı sıra bütünü cam olan masalar da var. Cam masa bütçenize ağır yük olursa cam gibi şeffaf görünümü olan plastik masa ve sandalyeler bu yıl büyük alışveriş merkezlerinin girişinde satılmaya başlandı.

Masif, sıcak, rustik havalı bir kış bahçesi masası veya camın ortamı büyütmesi ya da yapay camın ekonomikliği.

Şöyle Uzun Oturmak

Güne başlarken ya da yatmadan önce kış bahçenizde ne yapmak isterdiniz? Şöyle  ayaklarınızı uzatıp oturmak ya da uzanmak isterseniz, dekorasyona bir küçük  kanepe mutlaka katın. Her zaman isteyip de evinizin dekoruna uymadığı için alamadığınız kareli bir kanepe de olabilir.  Ya da evinize uygun olmayan ama kış bahçenizin kaldıracağı renkte zarif bir kanepe de seçebilirsiniz.

Size Özel Başlıklar

Şunu hiç akıldan çıkarmayın, burası bir keyif bahçesi. Ardiye değil. Evinizde fazla görünen parçaları buraya yığmayın sakın.

Bitkilere Yer Açın 

Sonbahar ya da kışın azalan yeşillerinin yerini kış bahçenize yerleştireceğiniz  bitkilerle dolduracaksınız. Güneş göreceği ve camlar sera etkisi yaratacağı için kış bahçeleri çiçek yetiştirmek için çok idealdir.

Eğer sulamayı unutuyorum diyorsanız etli yapraklı bitkiler uzun süre sulamadan yaşar. Ya da kaktüsleri seçebilirsiniz. Tek bir kaktüs üzerine birden  fazla kaktüs türünü  aşılamayı kolayca öğrenebilirsiniz.

Canlı bitkiler konusunda sorumluluk alamıyorsanız, ya da uzun sürelerle evde olamıyorsanız  o zaman kuru çiçek  arajmanı da kullanabilirsiniz. Ya da yapay çiçek ile kesme taze çiçek de birer seçenek.

Masa üzerinde geniş ve yayvan bir kap içerisinde halk arasında yaşayan taşlar denilen living stones adlı bitkiyi de yetiştirebilirsiniz, görmeden karar vermemelisiniz.

kış bahçesi dekorasyon

Son Dokunuşlar 

Kış bahçenize son dokunuşları aile fotoğrafları ile yapabilirsiniz. Çok fazla sayıda değil ama bir kaç fotoğraf ortama sıcaklık katacaktır. Masa  üstünde kullanılan minik çerçeveler iyi bir fikir olabilir. Eğer kış bahçenizde geceleri kitap okuyorsanız okuma gözlüğünüz ve bir okuma lambası da olmalı.

Evinize göre bir kaç derece daha düşük ısıda olacağından kış bahçenizde bir kaç şal bulundurmanız hem ortama renk ve sıcaklık katacaktır. Hem de el altında çok işlevsel olacaktır. Kış Bahçesi Nasıl Düzenlenir Bu şallardan biri kanepe şalı gibi biraz büyük diğeri ise yine uygun renkte ama omuz şalı büyüklüğünde olursa daha kullanışlı olur. Ya da ekose bir İskoç battaniyesi aklınızda olsun. Hangisini tercih ederseniz.

kış bahçesi fiyatları

Kış Bahçesi Nasıl Döşenir?

 

Şehrin karmaşasından biraz uzakta, yeşillikler içinde bir evimiz varsa gerek sonbaharın gerekse kışın muhteşem manzarasını bahçenizden sükûnet içinde izlemek son derece keyifli olacaktır.

kış bahçesi mobilyaları

Kış Bahçesi İçin Alan Seçimi 

Öncelikle evinizin hangi yerini (teras, balkon vb.) bir kış bahçesi olarak düzenlemek istiyorsanız ona karar vererek işe başlayabilirsiniz. Bu kararı verirken kış bahçesinde ışığın çok önemli olduğunu, bol güneş alan bir alanın kış bahçesi olarak seçilmesi gerektiğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Sonrasında kış bahçesi olarak kullanacağınız malzemeye karar vermelisiniz. Dekorasyon açısından ferforje mi, cam mı, mika mı yoksa branda bir kaplama mı kullanılacak, bu malzemeye karar vermelisiniz. Malzeme seçiminin model belirlemede çok önemli olduğu unutmamalıdır. Bununla birlikte seçeceğimiz malzemenin temizliğe elverişli, dayanıklı, uzun ömürlü olması da önemlidir.

Tabii diğer bir önemli etken de fiyat. Seçilecek malzemenin bütçeniz dahilinde olması ve evin iç/dış görünümüne uygun olması da gereklidir. Cam balkon diye tabir edilen, istenildiğinde katlanarak açılabilen camdan inşa edilen bir mekân son dönemlerde en çok tercih edilen modellerden biri haline gelmiştir.

Katlanabilir cam sayesinde kışın soğuktan korunurken yazın dilediğiniz gibi açarak yazlık moda kolayca geçebilirsiniz. Ek olarak cam sayesinde dışarısı çok net olarak gözükecektir.

Mobilya Seçimi 

Gelelim kış bahçesi için mobilya seçimine. Kış bahçesinde kullanacağınız mobilyalar bahçe havasını yansıtan mobilyalar olarak seçilirse bahçe havasını daha iyi yaşayabiliriz.

Seçeceğiniz minderler, yastıklar, aksesuarlar sizin zevkinizin eserleri olacak; ancak bahçenize hareket kazandıracak model/renk seçimine özen gösterirseniz kışın gri havasını değiştirecek ve daha fazla vakit geçirmek isteyeceğiniz bir alan oluşturabilirsiniz.

kış bahçesi modelleri

Aydınlatma

Unutmayın ki hava kışın erken kararıyor, eğer akşamları da bahçenizde vakit geçirmek isterseniz aydınlatma da kullanmalısınız. Aydınlatma stiliniz de seçtiğiniz bahçe mobilyaları, aksesuarları ile uyum sağladığında şık bir mekâna sahip olacaksınız.

Örneğin, balkonda bir kış bahçesi yaratmak istiyorsanız duvara dayalı masa ve buna uygun açılıp kapanabilen sandalyeler ve/veya tabureler kullanarak işe başlayabilirsiniz. Bu sayede küçük alanlı kış bahçenizi hem daha kullanışlı hem da daha estetik bir hale getirebilirsiniz.

Kış Bahçesi Nasıl Düzenlenir? Masanızda kullanacağınız örtünün rengi ile sandalyelerde kullanacağınız minderlerin rengini yaza uygun renklerde seçerek ruh halinizi yükseltebileceğiniz gibi şık alanlar da elde edebilirsiniz. Buna ek olarak kışa dayanıklı bitkiler ile alanınızı bahçe havasına daha çok adapte edebilirsiniz.

Zemin

Zeminde genellikle seramik olabileceği gibi yine zevkinize göre parke veya bahçe zemin döşemesi (örneğin bambu yer kaplaması) olarak da değiştirilebilir. Ancak zeminde kullanılacak hoş bir kilim ya da halı ile alana sıcaklık katmak da mümkün.

Kış bahçenizi hobi atölyesi, okuma alanı ya da yemek alanı gibi de dekore etmek isteyebilirsiniz. O zaman belirleyeceğiniz kullanım alanına göre mobilya, aksesuar, aydınlatma seçimi devreye girecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu