Diğer

Kalorifer Peteği Nasıl Boyanır?

Kalorifer Peteklerin Boyanması Nasıl Yapılmalıdır?

Kalorifer Peteği Nasıl Boyanır?

Zaman içerisinde kalorifer peteklerinin boyanması gerekebilir ve böyle bir noktada boyama işleminin doğru bir şekilde yapılmalıdır. Çizilme ya da koyulaşma gibi durumlarda kalorifer peteklerinin boyanması eskisi kadar yeni görünmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda genellikle beyaz renkte olan kalorifer petekleri, ev dekorasyonuna da uyum sağlaması için boyanabilir. Sebep her ne olursa olsun peteklerin boyanması konusunda yeteri kadar bilgili olmak gerekir. Kalorifer peteği nasıl boyanır? Kalorifer peteklerinin yapısı farklı olduğu için her boya ile boyanması mümkün değildir. Her boya tutmayacağı için kalorifer peteklerinin kesinlikle doğru bir boya ile boyanması gerekmektedir. Aynı zamanda boyama işlemi yaparken fırça izinin kalmaması da son derecede önemlidir. Bu sebepten dolayı da basit bir iş gibi görünse bile kalorifer peteklerini boyarken dikkatli olmak gerekir.

 Kalorifer Petekleri Boyama İşlemi Nasıldır?

Kalorifer Peteği Nasıl Boyanır?

Kalorifer peteği nasıl boyanır? Öncesinde belirli hazırlıkların yapılması gerekir. Peteklerin boyanması esnasında kesinlikle soğuk olması gerekir. Bu nedenle de boyama işlemleri genellikle bahar ya da yaz aylarında yapılmaktadır. Boyama işlem yapılırken petekler sökülebilmektedir. Ancak bu işlemi işi bilmeyenlerin tek başlarına yapmaları önerilmez. İşi bilen birisine çıkartmak ya da çıkartmadan boyamak gerekir. Boyama işlemi öncesinde petek temizliğinin mutlaka yapılması gerekir. İçerisinde yer alan toz ve gres temizlenmelidir. Daha sonrasında gelen işlem ise zımparalama işlemidir. Peteklerin boyanmadan önce zımparalanması son derecede önemlidir. Bu durum peteğin boyanması esnasında pürüzlerin olmasını engelleyecektir. Eğer peteğin kendi boyası altında pas birikmişse bunun da temizlenmesi gerekir. Bu pasın temizlenmesi için de pas çözücü kullanılabilir.

Petek boyama öncesinde bütün hazırlıkların yapılması ardından artık boyama işlemine geçilebilir. Etrafın batmaması adına yere gazete ya da poşet gibi ürünlerin serilmesi gerekir. Ardından boyama işlemine başlanabilir. İlk olarak astar yapılması gerekir. Bir kat ince boyanın sürülmesi asıl boyanın sürülmesi ve pürüzsüz olması adına önemlidir. İlk katın kuruması ardından ikinci kat boya yapmak çok daha kolay olacaktır. Aynı zamanda tek kat kalın boya yapmak yerine iki kat boyamak hem daha kalıcı olması hem de daha hızlı kuruması adına büyük bir avantajdır.

Kalorifer Peteği Nasıl Boyanır?

Size Özel Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu