Diğer

İnşaat Maliyet Hesaplama

İnşaat maliyet hesaplama, 2010 yılında olduğu gibi bugün de yoğun olarak araştırılan konular arasındadır. Hm kaba inşaat olarak geçen hem de tamamlanmış bir inşaatın maliyeti kaça çıkar ve nasıl hesaplanır? Yazımızda konuların tümüne odaklanıyor olacağız.

İnşaat Maliyet Hesaplama

Öncelikle her sene Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Resmi Gazete aracılığıyla yayınlanan öngörülmekte olan işçilik ve yapı malzeme fiyatlandırmasına bağlı olarak inşaat maliyeti hesaplanmaktadır. Bu fiyatlamalar metrekare üzerinden değerlendirilmektedir.

Dolayısıyla inşaat maliyet hesaplama işlemleri; senelik güncellenen ücretler üzerinden hesaplanmalıdır. Konu dahilinde önemli bazı kavramlar vardır. Şimdi bu kavramlara göz atalım:

İnşaat Maliyet Hesaplama

Öncelikle inşaat maliyeti hesaplamasında öne çıkan içeriklerden birisi inşaat alanı kavramı olmaktadır. İnşaat alanı genel olarak belirlenmiş olan bir inşaata ait sürdürülen mimari projeye bağlı antet bölümünde belirtilmiş olan değer ifade eder.

Buna bağlı olarak inşaat maliyetleri değişiklik göstermektedir. Öncelikle fiziksel özellikler inşaat maliyetlerinde oldukça etkilidir. Örnek olarak yapının kaç kat olduğu ya da kolon ve demir sayısı gibi özelliklere bağlı olarak inşaat maliyetleri değişkenlik gösterir.

İnşaat Maliyet Hesaplama

İnşaat Maliyeti Hesaplama Programı

İnşaat maliyeti hesaplama pek çok etkene bağlı olarak farklılık gösterdiği için net rakamları bilinmek istenen bir konudur. Bu aşamada kimi kullanıcılar inşaat maliyet hesaplama programı aracılığıyla işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Örnek olarak yapmayı düşündükleri İnşaat boyutu kullanılacak malzemelerin kabataslak durumu gibi öğeler gerekli yerlere yazılır ve programlar tarafından ortalama bir maliyet çıkarılır. Bu maliyet hesaplaması yüzde yüz doğru olmasa da bir fikir verebilir.

İnşaat Maliyet Hesaplama

Kaba İnşaat Maliyeti Hesaplama

Kaba inşaat maliyeti hesaplama en genel şekilde temel maliyeti çıkarabilmek için başvurulan yöntemdir. Ayrıntılara girmeden ve binanın temel yapılarını oluşturan unsurlara bağlı kalarak yapılan hesaplama biçimidir.  Genel anlamda inşaat alanıyla ilgili bir ürün ortaya koymak isteyen çok sayıda kişinin merak ettiği unsurlardan birisi İçinde bulunduğumuz 2021 yılı içerisinde maliyet artışının ne boyutta olduğudur.

İnşaat Maliyet Hesaplama

2021 yılı içinde maliyet bakımından geçen seneye göre ortalama olarak yüzde 24’lük bir artış oranı gözlenmektedir. İnşaat alanı diğer pek çok sektörle etkileşim alınması nedeniyle ekonomi ve kur dengesinden kolaylıkla etkileyebilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu