Genel

İndigo rengi koltuk takımı

İndigo rengi  koltuk takımı anlatmadan önce; indigo ne renktir ve nereden çıkartıldığını öğrenmek, konunun anlaşılması için gerekli bir girizgah oluşturacaktır. İndigo rengi; bildiğimiz çivit mavisi renktir. Hindistan ve El Salvador’da sıcak ve nemli iklimi seven  İndigofera bitkisinden özütlenerek  yapılmış; suda, eterde ve alkolde çözülmeyen bir maddedir. İndigo rengi  koltuk takımı

İndigo rengi koltuk takımı

İlk olarak tekstilde, mavi denim kotlarda, kullanılmıştır ve indigofera bitkisinin olmadığı bölgelerde ışgın ve lahana sebzeleri indigo mavisini doğal yoldan veren bitkilerdir. İndigo rengi  ile bazı kültürler iç içe girmiştir. Maya, Mısır,japon ve hint kültürleri bu rengi çok kullanmışlardır. Özellikle M.Ö.300’lü yıllarda kullanılmaya başlanan ve ticaret yollarının bulunması ile Hindistan dışına ihraç edilen bu rengi oluşturan bitki, Roma İmparatorluğu üzerinden Avrupa’ya taşındığında ‘’İndikon’’ adını almış ve Hindistan’dan gelen anlamına kullanılmıştır. İndigo renginin batıya gitme öyküsü ile ciddi bir emtiaya dönüşen madde, zaman içerisinde petrolden sentetiklerinin üretilmesi ile bitki bazlı formun daha değerli olmasına sebep olmuştur.

İndigo rengi koltuk takımı

Bu noktada sürdürülebilirlik için bitki bazlı maddenin kullanılması hem çevre bilincinin gelişmesi hem de kullanıcı sağlığı açısından dünya piyasalarında daha çok tercih edilir oldu. Doğal yetiştirilen indigofera bitkisi ticari değeri yüksek olduğu için gelişmekte olan ülkelerin tarımsal kalkınmalarına olanak sağlamayı ve bölge çiftçilerinin kalkınması amaçlı olarak, bu tarz bölgelerde yetiştirilme imkanı bulmuştur. İndigo rengi günümüzde kumaş ve kot boyası  rengi olarak kullanımının yanında, ev tekstilinde de tercih edilmeye başlandı. Bugün birçok mobilya firması bu rengin alıcısı konumunda bulunmaktadır. Rengin tarihselliğinin ve geldiği ezoterik kültürlerin geneli düşünüldüğünde, indigo  rengi, aynı zamanda modernliği de içinde barındıran yakıcı  bir renk olmuştur.

İndigo rengi koltuk takımı

Dinamizm kavramını bu rengin içerisinde kullanabilen  genç mobilya ve ev tekstili üreticileri için tek söylenebilecek konu sürdürülebilirlik için bitkisel formun, sentetik form yerine kullanılmasının tercih edilmesi olabilir. Bu konuda Türkiye’nin en önemli mobilya markası, İstikbal markası, konu hakkında , daha önemli adımlar atacağını belirtmektedir. İstikbal koltuk takımı ve rengin isimin taşıyan  İstikbal İndigo Yemek Odası Takımı oldukça revaçta olan takımlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Galeri

Size Özel Başlıklar

İndigo rengi koltuk takımı İndigo rengi koltuk takımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu