Ev Dekorasyonu

İç Mekan Tasarımı Nasıl Yapılır?

İç Mekan Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bir iç mekan oluşturmayı düşünüyorsanız; oluşturacağınız mekanda gerçekleşecek olan tüm eylemleri ve bu eylemlerin yaratacağı mekansal organizasyon önemlidir. İşlevsel anlamda beklediğiniz, daha da önemlisi beklemediğiniz ve eğer tasarımcı değilseniz, mekanı oluşturmanıza yardımcı olacak bir tasarımcı sayesinde farkındalık kazanabilirsiniz. İşlevsel tüm yenilikler ile birlikte düşünmelisiniz. Oluşturacağınız mekan, işlevsel yönleriyle olduğu kadar ekolojik, ekonomik ve biçimsel yönleriyle de yenilikçi olmalıdır.

İç Mekan Tasarımında Dikkat Etmemiz Gereken Unsurlar Nelerdir?

İç Mekan Tasarımı Nasıl Yapılır?

Tasarlanacak olan mekanınızın, tasarımcı tarafından bir kimliğe kavuşturulması gerekebilir. Bu kimlik, baştan sona bütün dekorasyon sürecinizde, mekan için seçeceğiniz ya da tasarlayacağınız mobilyaların işlevlerinde ve biçimlerinde, kullanmayı seçeceğiniz çeşitli aydınlatma planlarınızda, mevcut cephenizdeki pencereleri değerlendirme biçiminizde, mekanınızın zemin, duvar ve tavan tasarımı üzerindeki fikirlerinizde etkili bir biçimde ortaya çıkarılabilir.

Tasarımcının ortaya çıkaracağı bu kimliği etkileyen unsurlardan biri de oluşturacağınız iç mekanın hizmet sunacağı herhangi bir tipoloji olup olmadığıdır. Oluşturacağınız mekanı, bir hizmet adına oluşturuyorsanız, hizmetinizin kapsadığı tipolojiyi belirleyerek mekanınızdaki kullanıcı ve mekan ilişkisini düşünerek başlayabilirsiniz.

İç Mekanlarda Kullanıcı ve Mekan İlişkisi

İç Mekan Tasarımı Nasıl Yapılır?

İç mekan tasarımı nasıl yapılır? İç mekan kullanıcılarını, hizmet edilecek bireyler olarak da tanımlayabiliriz. Mekanınızın içerisinde bulunan ve çözülmesi gereken bütün alanlar, orayı kullanacak olan kullanıcının bütün duyularına dokunması gereken alanlardır.

Bütün alanlarınızı, kullanıcıyı hızlı ve yorucu yaşam süreci içerisinde durmaya ve salt o anda olduğu sağlıklı bir yaşam deneyimine iten nitelikte tasarlayabilir ve işlevlendirebilirsiniz. Bütün bu alanlarda seçeceğiniz malzeme, seçeceğiniz malzemenin yarattığı doku ve koku, kullanacağınız aydınlatma, insan bedeni için ayarlayacağınız ısı ve ısı geçişleri gibi unsurlar bahsedilen nitelikteki tasarımı ve işlevi etkileyen unsurlar olarak sayılabilir.

Belirli bir hizmet adına tasarlanacak olan iç mekanlardaki çalışan kullanıcıları ise, hizmet sunan bireyler olarak tanımlayabiliriz. Hizmet sunan kullanıcılar, hizmet sundukları kullanıcıları,  mekanınıza ait bütün alanlardan ve bütün hizmetlerinizden azami ölçüde yararlanabilmeleri adına yönlendiren taraftır. Tam da bu yüzden hizmet sunduğunuz bireyler kullanıcısı oldukları mekanınız ile ilgili hem ihtiyaçlarının hem de şikayetlerinin farkındalarsa, tasarımınızda oldukça büyük etkisi olacak bu bildirilerini hizmet sunan bireylere iletebilmeleri adına çeşitli imkanlar sağlayabilirsiniz.

Size Özel Başlıklar

İç Mekan Dekorasyonunda Yatırım ve İşletme Maliyetleri

Tasarlayacağınız iç mekanı yatırım ve işletme maliyetlerine uygun bir biçimde tasarlamazsanız, bu mekanın hizmetini sürdürmesi bizzat tasarımcı tarafından içinden çıkılmaz bir hale getirilebilir. Dolayısıyla önemsemeniz gereken unsurlardan biri de, yatırım ve işletme maliyetlerini yok saymadan, gerçekçi bir bakış açısıyla tasarım yapmanız ya da yaptırmanız ve o tasarımın olabilirliğinden emin olmanızdır.

Mekanınız için seçeceğiniz malzemeler ne kadar önemliyse, bu malzemelerin sistem ve uygulama detayları da o kadar önemli olabilmektedir. Sistem ve uygulama detayları açısından bakım ve onarım kolaylığına sahip, güç tüketimi düşük seçimler yaparsanız yatırım ve işletme maliyetinizin düşüklüğü beraberinde verimli ve sürekliliği olan bir tasarım süreci ve yaşam deneyimi getirebilir.

İç Mekan Tasarımı Nasıl Yapılır?

İç Mekan Tasarımı Nasıl Yapılır?Kapı, sandalye ve masalarda ahşap kullanılan iç mekan tasarım modeli

İç Mekan Tasarımı Nasıl Yapılır?

İç Mekan Tasarımı Nasıl Yapılır?Coffee shop konseptli bir iç mekan modeli

İç Mekan Tasarımı Nasıl Yapılır?

Led ışık ile süslenmiş iç mekan banyo tasarımı

İç Mekan Tasarımı Nasıl Yapılır?

İç Mekan Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu