Kendin Yap

El Emeği Güllü Dantel Sehpa Örnekleri

Güllü dantel sehpa örnekleri çeyizler özellikle evlenmek üzere olan hanımların olmazsa olmazlarından biridir ve Güllü Dantel Sehpa Örnekleri de çeyizlerin en güzel parçaları arasında yer alır. Bu el emeği göz nuru danteller, özellikle de anneler, anneanneler tarafından sevgi ve büyük bir emek ile yapılır.Dantel örtüler ve dantel motifi ile yapılmış tüm el emeği ürünler, her haliyle hayatımızın ve çeyizlerimizin vazgeçilmez parçalarındandır. Kimileri dantel örtüleri birbirine dikerek runner olarak kullanırken, bazıları da dantel örtüleri çerçeveleyip pano olarak kullanmaktadır.

Güllü Dantel Sehpa Örnekleri

Güllü Dantel Sehpa Örnekleri

Tıpkı dantel örtüler gibi dantel vitrin takımı süslemeler de özellikle gelin ve damat bohçaları için vazgeçilmez olan parçalardandır. Güllü dantel Sehpa Modelleri,dantel süslemeler, yatak odası, mutfak takımı, seccade süslemeleri ve mevlüt örtüleri gibi birçok amaç ile kullanılabilmektedir. Hayatımızda bu kadar önemli bir yere sahip olan dantelleri ilk günkü güzelliği ile muhafaza etmek de oldukça önemlidir. Bu nedenle sararan danteller nasıl temizlenir, dantellerin nasıl saklanması gerekir gibi konuların iyi bilinmesi gerekir.

Sararan Dantellerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Güllü Dantel Sehpa Örnekleri

Özellikle eski sandıklarda muhafaza edilen dantellerde, zamanla sandık lekesi de denilen sarımsı lekeler oluşabilmektedir. Hassas yapıda olan dantelleri bu lekelerden temizlerken oldukça hassas ve dikkatli davranmak gerekir. Dikkat edilmediği takdirde dantellerde bozulmalar meydana gelebilmektedir.

Dantelleri en hassas şekilde temizlemek için yapılabilecek birkaç yöntem vardır. Bu yöntemler şöyle sıralanabilir;

  • Bir litre ılık suya çivit atıldıktan sonra bir süre beklenir. Daha sonra dantel bu suda yıkanır. Son olarak soğuk su ile durulanır.
  • Ilık suyun içerisine bol miktarda tuz atılır. Dantel, bu suda 3-4 saat bekletilir. Daha sonra soğuk su ile durulanır.
  • Öncelikle süt iyice kaynatılır ve ılıması beklenir. Danteller bu ılık sütün içine konur. Karışımın içine 2 kaşık toz şeker ilave edilir. Danteller bu karışımdan çıkarıldıktan sonra durulanmadan 2-3 saat tuzlu bekletilir. Bu işlemlerden sonra danteller iyice durulanır ve ütülenir.

Dantelleri Kolalamak Gerekli Midir?

Güllü Dantel Sehpa Örnekleri

Size Özel Başlıklar

Geçmişten günümüze gelen kolalama işlemi, her ne kadar sıklıkla kullanılan bir yöntem olsa da aslında dantellere zarar veren bir yöntemdir. Bunun yerine dantelleri süte batırmak ya da pirinç suyu kullanmak çok daha doğru bir tercihtir. Bu yöntemler kolalama ile aynı etkiyi sağlamasına karşılık dantellerin zarar görmesini engelleyecektir.

Güllü Dantel Sehpa Örnekleri

Güllü Dantel Sehpa Örnekleri

Güllü Dantel Sehpa Örnekleri

Güllü Dantel Sehpa Örnekleri

Güllü Dantel Sehpa Örnekleri

Güllü Dantel Sehpa Örnekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu