Bahçe

Gasteria Bakımı Nasıl Yapılır?

Sığırdili Bitkisi Bakımında Püf Noktalar

Gasteria bakımı, Sığırdili en sorunsuz, en az emek harcayan bitki olduğu için oldukça kolaydır. Sığırdili ya da Gasteria bitkisinin bakımı kolay olduğu kadar üretmesi de basittir. Birkaç püf noktaya odaklanmak gerekir ancak onlar da aslında her etli yapraklı bitkide olan sorunlardır.

Gasteria (Gasteria spp.), aloe benzeri sulu meyvelerin bir cinsidir. Bazen “öküz dili” olarak bilinir, çünkü tipik olarak sert bir dokuya sahip uzun yapraklara sahiptir. Türlere bağlı olarak, Gasteria yaprakları da genellikle ilginç desen ve renklerle işaretlenir. Ayrıca, olgun Gasteria bitkileri tipik olarak kıştan ilkbahara kadar boru şeklinde, kavisli çiçekler üretir.

Cins, hafif gölgeli koşullarda yetiştiği için ve güneş çok sevdiğinden belli olduğu üzere Güney Afrika’dır. Sonuç olarak, bitki diğer birçok sukulentten daha düşük ışık koşullarını tolere eder ve bu da onu bir ev bitkisi için iyi bir seçenek haline getirir. Dikim en iyi ilkbaharda yapılır, ancak genellikle herhangi bir noktada ev bitkileri yani saksıda dikime başlayabilirsiniz. Gasteria yavaş büyüyen bir bitkidir ve çoğu çeşit kompakt kalır.

Bilinen Adı Gasteria, Öküz Dili, Sığır Dili
Botanical Name Gasteria
Aile Asphodelaceae
Bitki Tipi Sukulent
Azami Gelişim 4-24 cm boy, 12 cm genişlik
Sevdiği Işık Tamamen ve parçalı
Toprak Tipi Kumlu ya da tamamen drenajlı
Toprağın PH derecesi Asidik, Nötr
Çiçek Açma Zamanı Kış – İlkbahar
Çiçek Rengi Kırmızı ve Pembe
Köken Güney Afrika
Kaynakça

Gasteria Bakımı Nasıl Olur

Gasteria Bakımı Nasıl Yapılır?

Çoğu bahçıvan gibi, Gasteria’nızı iç mekanda büyütüyorsanız, çok ışık alan ancak doğrudan güneş ışığı almayan bir yer seçin. Ayrıca, kapalı saksı Gasteria bitkilerinin dışarıya taşmasına neden olabilir. Saksı seçiminde bu bakımdan dikkatli olmalısınız. Ek olarak yaz için hafif gölgeli bir alanda bitkinizi tutmalısınız.

Bitkilerin doğrudan yapraklara düşen suya iyi tepki vermediğini unutmayın, bu nedenle mümkünse onlara yağmur ve yağmurlama sistemlerinde bir sulama sağlayın. Aksi takdirde yapraklar çürümeye başlayabilir. Aynı şekilde, hem topraktan hem de saksıdan kaynaklı mükemmel drenaj, sağlıklı Gasteria bitkileri yetiştirmenin anahtarıdır.

Gasteria Bakımında Işık Faktörü

Bu bitkiler parlak ışığı takdir eder, ancak sert güneşi değil. Onları sıcak öğleden sonra güneş ışığından koruyun. Beyaz veya sarı yapraklar bitkinin çok fazla güneş aldığını gösterebilir.

Gasteria bakımında püf noktalar

Size Özel Başlıklar

Sığırdili Bakımında Toprak Seçimi

Konteyner ya da saksı dikimleri için, bir kaktüs saksı karışımı veya birkaç avuç kumla karıştırılmış, hızlı drene olan başka bir saksı toprağı kullanın. Bahçe dikimleri için, pH’ı 6 ila 7 civarında olan biraz kumlu topraklar, yeterli drenajı sağlamak için en iyisidir.

Öküzdili Bakımında Sulama

Diğer sukulentler gibi, bu bitkiler de fazla suya ihtiyaç duymazlar. Toprağın sulamalar arasında neredeyse tamamen kurumasına izin verin. Hatta bitki açık havada yağmur alırsa, genellikle ek sulama gerekmez.

Gasteria Bakımında Sıcaklık ve Nem Faktörü

Gasteria genellikle ılık yazları ve hafif serin kışları sever. Don bu bitkiler için ölümcül olabilir. Sıcak havalarda, gasteria yaprakları tamamen doğal olan daha açık, daha parlak bir renge dönüşebilir.

Çoğu sukulent gibi gasteria bitkileri de çok nemli ortamlardan hoşlanmazlar. Bu nedenle, nemli bir iklimde yaşıyorsanız, iklim bitkinin ihtiyaç duyduğu nemin çoğunu sağlayacağından, çürümeyi önlemek için bitkinizi yalnızca toprak kuruyken suladığınızdan emin olun.

Diğer sukulent çeşitleri hakkında bilgi almak, bakımlarını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu