Diğer

Evde Balmumundan Mum Yapımı

Eski zamanlarda mumlar yalnızca aydınlatma amacı ile kullanılırlardı. Ancak günümüzde mumlar, dekorasyonun önemli bir parçası haline gelmiştir. Evin enerjisini yükseltmek ve pozitif bir hava vermek amacı ile farklı mum çeşitleri de bulunmaktadır. Piyasada satılan yüzlerce farklı kokuda ve renkte mum mevcuttur. Kişiler bu mumları isterlerse evde de kolaylıkla yapabilirler.

Evde Balmumundan Mum Yapımı

Bu yazımız içerisinde evde balmumundan mum yapımı nasıl olur onu anlatacağız. Sizler de balmumu ile birlikte kendinize bütçenize dost mumlar yapabilirsiniz. Mumlar kısa ömürlü bir dekorasyon ürünü olduğu için her seferinde ödeme yapmak oldukça zahmetli olacaktır. Evde mum yaparak bütçenize ciddi anlamda bir katkı sağlayabilirsiniz. Keyifli bir hobi haline de gelen bu işi sürekli yaparak sevdiklerinize hediyelikler de hazırlayabilirsiniz.

Evde Balmumundan Mum Yapımı

Gerekli Malzemeler

Mum yaparken gerekli malzemeler oldukça azdır. Yani isteyen birçok kişi evde kendi mumunu yapabilir. Özellikle kimyasal madde sevmeyen kişiler evde kendi mumlarını yapabilirler. Evde mum yapmanın en büyük avantajı ise içeriğinde ne olduğunu bilmenizdir. Alerjisi olduğunuz maddeleri bilir ve bu maddeleri içeren malzemeleri tercih etmezsiniz. Kokulu ya da kokusuz olarak istediğiniz her mumu kolaylıkla yapabilirsiniz. Mum için gerekli malzemeler aşağıdaki gibidir;

  • Bir miktar bal mumu,
  • Yeteri kadar fitil,
  • Temiz bir kavanoz.

Evde Balmumundan Mum Yapımı

Evde Kokulu Mumlar Yapın

Mumunuzu yapmaya başlamadan önce kullanacağınız kavanoz ya da kabın tamamen temiz olduğuna emin olun. Yapmaya başlamadan önce kaplarınızı temizlemenizi tavsiye ederiz, çünkü mumun kuru bir kaba konulması gereklidir. Öncelikle balmumunu kaynayan bir suyun üzerine, başka bir kapla koyun. Su ile doğrudan temas etmeden erimesini sağlayın. Ardından fitili kavanozun üzerine sabitleyin. Bunu yaparken bir çubuktan yardım alabilirsiniz. Çubuğa fitilleri bağlayabilir ve fitilleri kavanozun ortasına konumlandırabilirsiniz.

Evde Balmumundan Mum Yapımı

Size Özel Başlıklar

Evde kokulu mumlar yapın ve istediğiniz aromayı seçin. Erimiş olan balmumunun içerisine istediğiniz boyayı ve aromayı koyarak karıştırın. Biraz soğuduktan sonra fitili sabitlediğiniz kavanozun içerisine boşaltın. Mumunuzu bir gün sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer mumun hızlı bir şekilde donmasını isterseniz buzdolabına da koyabilirsiniz. Dekoratif bir kap kullanmak, mumunuzu oldukça şık gösterecektir.

Galeri

Evde Balmumundan Mum Yapımı Evde Balmumundan Mum Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu