Mutfak

En Şık Mutfak Modelleri

En Şık Mutfak Modelleri özellikle de mutfağınızı büyütme imkanınız da yok ise mevcut alanı daha kullanışlı hale getirmek istiyorsanız küçük dokunuşlar ve pratik fikirler dekorasyonda fark yaratır. Mutfak dekorasyonunda fark yaratmak istiyorsanız can alıcı fikirler ile en şık mutfak modellerinden birine sahip olabilirsiniz.

Beyaz Renk Mutfağınızı Olduğundan Büyük Gösterir

Küçük mutfakların büyük görünmesi için ilk yapmanız gereken renk tercihi. Beyaz renk ile boyanan mekanlar olduğundan daha büyük görünür. Mutfağınızın rengini beyaz yapmanın yanında mobilyalarınızın renklerini de beyaz seçerek mutfağınızı olduğundan daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu kadar beyaz çok fazla olmadı mı? diye sorabilirsiniz. Renk katmak için mutfakta kullanacağınız mutfak askı, raf ve diğer küçük aksesuarları kullanabilirsiniz.

Aydınlatma her zaman önemlidir

 

Küçük mutfak dekorasyonu yaparken ışık ve aydınlığın önemli bir yeri olduğunu unutmayın. Mutfağınız küçük bir penceresi olabilir ya da pencereden yeterince ışık alamıyor ise bu durumda mutfağınız mevcut büyüklüğünden daha küçük görünecektir. Sizde yeterli aydınlatma ile mutfağınızı olduğundan büyük gösterebilirsiniz. Tavanda avize yerine spot ışıklar daha aydınlık bir mutfak oluşturabilirsiniz.

 

 

Duvarları verimli kullanın

 

Mutfağınızın duvarlarından daha fazla faydalanabilirsiniz. Raflar yardımı ile mevcut saklama alanınızı artırabilirsiniz. Rafların dışında askılar ile sürekli kullandığınız eşyaları bu askılarda bulundurarak hem zamandan hem alandan tasarruf edebilirsiniz. Küçük mutfak dekorasyonu yaparken rafların kötü bir depo görüntü oluşturmasının önüne geçmek için küçük saksılara mutfakta kullanabileceğiniz maydanoz, nane, reyhan gibi taze bitkiler ekerek güzel kokuları ve görünümlerinden faydalanabilirsiniz.

Kullanılmayan alanları için işlevsel dolaplar

 

Küçük mutfak dekorasyonu yaparken her alanı daha verimli kullanmayı amaçladığımızdan atıl alanlarda kullanacağınız dolaplar sayesinde saklama alanınızı daha verimli kullanabilirsiniz. Dolaplar ile kullanılmayan alanlara uygun dolaplar yaparak hem o alanları kullanmış olursunuz hem de eşyalarınızı için saklama alanı açmış olursunuz.

Modüler ve Küçük Mobilyalar

 

Küçük mutfakların kurtarıcı olarak gördüğüm modüler mobilyalar sayesinde mutfağınızı daha etkin kullanabilirsiniz. Küçük mutfak dekorasyonu yaparken sabit mobilyalar yerine daha işlevsel ve kullanışlı olan modüler mobilyalar küçük mutfakları daha büyük gösteremez fakat mevcut alanı verimli kullanmanızı sağlar. Modüler mobilyaların dışında mutfağınız için küçük mobilyaları tercih etmelisiniz. Masa sandalye için standart ölçülerde olan mutfak masalarını değil de küçük mutfak masalarını tercih ederek mevcut alanı daralmamış olur.

Kapı çok fazla yer kaplar

 

Kapı genellikle mutfağınızın içine açıldığından mutfakta gereksiz bir alan kaplamaktadır. Sabit kapılar mutfaklardaki yeri daraltmakta ve mutfağınızı olduğundan daha küçük bir hale gelmesine neden olmakta. Kapıların kapladığı bu alanı boşaltmak için mevcut kapınızı söküp boncuklu, ipli yada perde kapı monte edebilirsiniz. Küçük mutfak dekorasyonu yaparken kapınızdan vazgeçmek istemiyorsanız ise iki alternatifiniz var ilk olarak; mevcut kapınız içeri açılıyorsa söküp dışa açılır bir hale gelmesini sağlarsınız bu zor bir yöntem ve sökme aşamasında duvarınıza zarar verebilir, ikinci yöntem ise sıradan kapılardan daha az yer kaplayan sürmeli kapı veya akordiyon kapı ile değiştirebilirsiniz.

Tavanı kullanmaktan çekinmeyin

 

Mutfakta duvarları ve atıl alanları kullandınız veya duvarların raflar ve dolaplar ile dolması kötü bir görüntü oluşturdu. Bu durumda tavana monte edebileceğiniz bazı askılar ile bazı mutfak gereçlerini buraya asarak hem modern bir görünüm sağlamış olursunuz hem de sıra dışı bir mutfak dekorasyonuna sahip olabilirsiniz.

Küçük Mutfak Dekorasyonu

Bu mutfak dekorasyon fikirleri uygulanarak dekore edilmiş küçük mutfak dekorasyonları. Sizde kendi mutfağınızda bu küçük mutfak modelleri üzerinde uygulanmış fikirleri uygulayarak mutfağınızı olduğundan büyük göstermenin yanında mevcut alanı da verimli şekilde kullanmış olursunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu