Mutfak

En İyi Bulaşık Makinesi Markası Nedir?

En İyi Bulaşık Makinesi Markası ve Özellikleri Nelerdir?

Türkiye’de hem ithal hem de yerli malı olan onlarca beyaz eşya markası bulunmaktadır. Bu beyaz eşya markaları, küçük ev aletlerinden beyaz eşya diye sınıflandırılan buzdolabı, çamaşır makinesi gibi teknolojileri üretmektedir. Yalnız bu kadar çok markanın olması ve fiyat aralığının çok genişlemesi akıllara “En iyi bulaşık makinesi markası nedir” sorusunu getirmektedir.

Bulaşık makinesi, buzdolabından sonra evin en çok çalışan ikinci aletidir. Dört kişilik bir ailede, her gün evde tek öğün bile yense bulaşık makinesi gün aşırı çalışmaktadır. Bu bakımdan bulaşık makineleri de tıpkı buzdolapları gibi özenle seçilmesi gereken beyaz eşyalardandır. Dolayısıyla en iyi bulaşık makinesi modeli nedir sorusu, sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bulaşık makinesi alırken bazı ölçütler belirlemek, alınacak ürünün uzun ömürlü ve kullanışlı olması bakımından önemlidir. Her ne kadar planlı eskitme kapsamından bir elektronik ürünün ömrü en fazla 6 yıl olsa da doğru kullanım ve akıllı seçimlerle bu ömrü, tam performans ile olmasa da yeterli güçle uzatabiliriz. Bu anlamda, yapılması gereken ilk şey, bulaşık makinesi alırken şunlara dikkat etmektir:

 • Enerji Sınıfı: Bu kıstas sadece bulaşık makinesi değil, tüm beyaz eşya ürünleri için geçerlidir. Evimize giren tüm beyaz eşyaların en az A+ sınıfında olması gerekir. Bu, hem daha az fatura ödemek demektir hem de çevreye daha az vermek anlamına gelmektedir.
 • KWH yani Yıllık Su ve Elektrik Tüketimi: Bulaşık makinelerinin su ve elektrik tüketimi ne kadar azsa o kadar kalitelidir. Genelde iyi bir bulaşık makinesi markasının yıllık elektrik tüketimi 262 kWh civarında, su miktarı 6 – 10 litre arasındadır.
 • Enerji Sınıfı ve Kurutma Performansı: Genelde eski bulaşık makinelerinin kurutma performansı övülür ve pek çok kişi büyük bir yanılgı ile A+ ve üstü enerji sınıflarının yani yeni çıkanların, iyi kurutmadığını düşünür. Oysa durum tam tersidir. Bir bulaşık makinesinin enerji sınıfı ne kadar yüksekse kurutma performansı da o kadar yüksektir. 

Yerli Markalar Arasında En İyi Bulaşık Makinesi Markası Hangisi?

Yerli markalar arasında en çok tercih edilen Arçelik markasıdır. Sadece bulaşık makinesi için değil, küçük ev aletleri dahil olarak tüm beyaz eşyalarda  Arçelik en çok sevilen ve tercih edilen markadır.

Arçelik ve Beko, KOÇ bünyesine aittir. Beko, Arçelik’in Avrupa ve Asya pazarındaki adıdır.  Beko, solo beyaz eşyada Avrupa pazarında lider konumdadır. Her iki markanın da yerli pazarda önemli bir tüketim oranı bulunmaktadır. Aynı keza Altus da Arçelik grubuna aittir. Her üç markanın da servis ağı aynıdır.

Son zamanlarda teknoloji atakları ile gündeme gelen VESTEL, Manisa’da kurulmuş ve Zorlu Holding bünyesinde olan bir markadır. Vestel, her bütçeye uygun beyaz eşya ve küçük ev aleti üretmesi ile gündemdedir. Ayrıca Zorlu Holding bünyesinde olan Regal de Vestel fabrikalarında üretilmektedir. Arçelik markaları ve Vestel, yerli pazarda çok önemli bir paya sahiptir.

Silverline, merkezi Merzifon’da olan bulaşık makinesi de üreten yerli bir markadır. Profilo da kurucusu bakımından yabancı sanılsa da aslında Yahudi asıllı Türk iş adamı tarafından İstanbul’da kurulmuştur. Bu iki marka arasından, bulaşık makinesi konusunda en çok Profilo tercih edilmektedir.

Tüm bunları toparladığımızda en çok tercih edilen yerli bulaşık makinesi markaları sırasıyla şu şekildedir:

Size Özel Başlıklar
 • Arçelik
 • Altus
 • Beko
 • Vestel
 • Regal
 • Profilo

En çok tercih edilen üç yerli markanın, en çok sevilen bulaşık makinesi modelleri şu şekildedir:

Arçelik 6055 UH I Ultra Hijyen A++ 5 Programlı Bulaşık Makinesi

En iyi bulaşık makinesi hangisi

Bu bulaşık makinesi, Arçelik markası içinde en çok beğenilen bulaşık makinesi modelleri arasındadır. Ürünün tüketim özellikleri şu şekildedir:

 • Ses Seviyesi (dBA) : 48  dBA

 • Ekonomi Programı Süresi (dk) : 205 dk

 • Yıllık Enerji Tüketimi (kWh) : 266 kWh

 • Güç (W) : 1800 – 2100 W

 • Yıllık Su Tüketimi (L) : 3612

 • Enerji Tüketimi : 0.951  kWh

 • Su Tüketimi: 12.9  L (Yıkama Başı)

Arçelik 6055 UH I Ultra Hijyen A++ 5 Programlı Bulaşık Makinesi en düşük 2021 fiyatı 2.900  TL.dir.

Regal Pratik BM 310 A++ 3 Programlı Bulaşık Makinesi

Regal Pratik BM 310 A++ 3 Programlı Bulaşık Makinesi

Bu ürünün kapasitesi 12 kişiliktir. Harcadığı enerji 2100 W, enerji sınıfı A++, yıkama başına su tüketimi 12 litredir. Regal BM 310 bulaşık makinesi 2021 güncel ve en düşük fiyatı 1.650 TL.dir. Özeliklerine bakılarak rahatlıkla bir fiyat/performans ürünü olduğu söylenebilir.

Altus AL 435 NX A++ 5 Programlı Bulaşık Makinesi

 

Altus AL 435 NX A++ 5 Programlı Bulaşık Makinesi

Arçelik  markasına ait olan Altus’un  AL 435 NX modeli, 13 kişilik yıkama performansına sahiptir. Yıllık enerji tüketimi 262 kWh, kurutma performansı A sınıftır. İç tasarım çok başarılı olan makinenin 2021 güncel ve en ucuz fiyatı 2.300 TL.dir.

Vestel BM-401 X / BM- 401 I A++ 4 Programlı Inox Bulaşık Makinesi

En iyi Vestel bulaşık makinesi

Yine bir yerli marka olan Vestel, her bütçeye uygun beyaz eşya üretimi ile öne çıkmaktadır. Vestel’in BM 401 modeli, 12 kişiliktir. Yıllık enerji tüketimi 258kWh, yıkama başı su kapasitesi 9 litredir. İnox grubuna giren Vestel BM 401 modeli, 49 desibelle yıkama yapmaktadır.

Vestel BM-401 X / BM- 401 I A++ 4 programlı Inox bulaşık makinesi 2021 güncel ve en düşük fiyatı 2.400 TL.dir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu