Ev AksesuarlarıEv Dekorasyonu

En İyi Avize Tavsiyesi ve 2022 Avize Modelleri

En İyi Avize Tavsiyesi ve En Çok Sevilen Avize Modelleri

En iyi avize tavsiyesi, salonun ya da avize takılacak yerin dekorasyonu ile bütün olan modeller seçmenizdir. Sadece moda diye ev dekorasyonuna uygun olmayan avize seçmek doğru bir karar olmayacaktır. Avizeler, evin havasını belirleyen en önemli unsur olduğu için elbette dikkat edilecek unsurlar bununla sınırlı değildir.

Avize denilince akla sarkıt, ışıl ışıl şatafatlı modeller gelebilir. Ama artık aydınlatma sektörü, o kadar gelişmiştir ki sade, modern, klasik, retro gibi pek çok avize modeli üretilmektedir. Hatta avizeler, artık sadece oturma alanlarını değil banyoları, tuvaletleri de aydınlatmaktadır.

En İyi Avize Tavsiyesi ve Modelleri

2022 avize modelleri, geçen senenin izlerini takip ederek modern ve sade bir havada seyretmektedir. Genelde tek ampüllü, demirin ana malzeme olduğu, şatafattan uzak avize modelleri evleri süslemektedir. Yani bu yılın avize modellerinde amaç gösteriş değil, işlevdir.

 • Sıcak bir akış yakalamak isteyenlerin tercihi ahşaptan yana olmalı. Zaten ahşap ya da sıcak ton avize modelleri bu yıl sıkça görülüyor.  Bazı ahşap avize modelleri şu şekilde:
 • 2022 avize modellerinde avize kadar avizede kullanılan ampul de önemli hale geldi. En sık kullanılan beyaz ışık yerini gün ışığına bıraktı. Bu gün ışığı ampuller de doğal ışık veren modellerden tercih edilir hale geldi. Böylece gözü yormayan aydınlatmalar dekorasyonun en önemli parçası haline geldi. Rustik ampul ya da Edison model denilen aydınlatma çeşitlerinden en popüler olanları şu şekildedir:

 

 • Daha modern bir hava yakalamak isteyenler, avize tercihini çoklulardan yana tercih edebilirler. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise avizelerin tek başına bir dekorasyon olması. Bu bakımdan oturma alanının akışına dikkat edilmeli, güçlü çizgiler tercih edilmelidir.

2022 Avize Fiyatları ve Modelleri

2022 avize modelleri, her odaya ayrı bir model olarak dizayn edilmektedir. Mutfak, salon, hol – koridor için ayrı avize tasarımları bulunmaktadır. 2020’den bu yana, modern çizgide seyreden avizeler, sadelik, az ışıltı ve bol aydınlık kuralları ile ilerlemektedir. Dolayısıyla bu yıl, kristal avizeler bulunmamaktadır; en gösterişli salonlarda dahi modern çizgilere sadık kalınmaktadır.

2022 avize fiyatları, geçen iki seneye göre artmıştır. Bu artış %40 ile %50 arasındadır. Ayrıca ampul fiyatları da enflasyona yenik düşmüştür.

 

Size Özel Başlıklar

Avize Seçerken Neye Dikkat Etmeli?

Avize seçerken en önemli şey avize konulacak alandır. Bu alan ister salon ister mutfak ister banyo olsun şu unsurlara dikkat edilmelidir:

 1. Tavan Yüksekliği: Tavan ne kadar yüksek olursa avize seçmek de o kadar kolay olacaktır. Yüksek tavanlı evler, sarkıt avizeler ile daha şık bir görüntüye kavuşur ama bu mutlaka sarkıt olsun demek değildir. Büyük ve çoklu tavan avizeleri de yüksek tavanlar için uygundur.
  Ülkemizde, apartmanlarda tavan yüksekliği genelde 2.7 m ile 3 m arasında değişir. Bu tür evler için sarkıt avizeler tavsiye edilmez. Daha çok tavana monte edilenlerin tercih edilmesi gerekir. Ama sarkıt seçilecekse de mutlaka sarkıtın uzunluğu hesaplanmalıdır.
  en iyi avize tavsiyesi
 2. Avizenin Kullanılacağı Alanlar: Avizeler, banyodan salona kadar çok geniş bir alanda kullanılabilir.
  Mutfakta kullanılacak avizelerin tek ampullü, buhar ve neme karşı dayanıklı olması gerekir. Genelde mutfak ile ilgili imgelerin olması göze daha hoş durmasını sağlar. Mutfaklarda genelde kapaklı, yarı kapalı avizeler tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu