Diğer

Egzotik Ağaç Keresteleri

Egzotik ağaç keresteleri sıkça mobilya üretiminde egzotik ağaç keresteleri sıkça kullanılmaktadır. Farklı ağaç türleri işlenerek çeşitli mobilyalar, dekorasyon ürünleri vb. mamullerin üretiminde kullanılmaktadır. Egzotik ağaçlar ülkemizde kesilmiş halde getirilerek işlenip kullanılmaktadır. Ayrıca birçok farklı yapı malzemeleri amacıyla da egzotik ağaçlar işlenmektedir.  egzotik ağaç keresteleri

Egzotik Ağaç Keresteleri

Egzotik Ağaç İsimleri

Egzotik ağaçlar farklı ülkelerde yetişen ağaç türleridir. Ülkemizde yetişen ağaçlardan bazıları egzotik ağaçlarla benzerlik göstermektedir. Egzotik ağaçların işlenme sürecinde keresteler farklı renklerde, sağlamlıkta ve dokuda olabilmektedir. Peki, egzotik ağaç isimleri nelerdir? İşte en bilinen egzotik ağaç keresteleri şunlardır;

  • Pelesenk ağacı kerestesi
  • Ayous Ağacı Kerestesi
  • İroko Ağacı Kerestesi
  • Sapelli Ağacı Kerestesi

Egzotik Ağaç Keresteleri

Pelesenk Ağacı Kerestesi

Pelesenk ağacı dünya üzerinde en çok uzak doğu bölgelerinde ve Amerika kıtasında yetişmektedir. Pelesenk ağacı kerestesi mobilya üretiminin yanı sıra dekorasyon ürünleri, sandal ve benzeri gemilerin yapımında da kullanılmaktadır. Su geçirmeyen sağlam yapısıyla bilinen bu keresteler dayanıklı mobilya üretiminde harika bir seçenektir.

Egzotik Ağaç Keresteleri

Ayous Ağacı Kerestesi

Ayous ağacı yapı bakımından ince bir ağaçtır. Ayous ağacı kerestesi çoğunlukla Afrika bölgesinden getirilmektedir. Ayous ağacı açık renkte bir kereste yapısına sahiptir. Bu kerestenin kullanım alanı ise enstrüman üretimi, ev içi mobilya, dekor ve yapı malzemesi olarak bilinir. Spor salonlarında sıkça kullanılan saunaların iç yapısında Ayous ağacı kerestesi işlenerek üretim yapılmaktadır.

Egzotik Ağaç Keresteleri

Size Özel Başlıklar

İroko Ağacı Kerestesi

İroko ağacı da yağmur ormanlarında özellikle de Afrika bölgesinde yetişen bir egzotik ağaçtır. Bu İroko ağacı kerestesi ev içinde parke üretiminde kullanılmaktadır. İroko kerestesi su geçirmez yapısı ve açık renkteki görüntüsü ile kullanışlı bir yapım malzemesidir. Marangozların üretim yaparken sıkça kullandıkları masalar İroko ağacından yapılmaktadır.

Egzotik Ağaç Keresteleri

Sapelli Ağacı Kerestesi

Sapelli ya da maun ağacı Afrika’da yetişen koyu renkli bir ağaçtır. Sapelli ağacı kerestesi egzotik ağaç keresteleri arasında en koyu olanlarındandır. Sert yapısı nedeniyle inşaat yapımında, gemi üretiminde ve birçok fabrikada sıkça tercih edilen bir kereste çeşididir. Bu ağaçtan üretilen tüm ürünler uzun ömürlü olarak kullanılır. Sapelli ağacı hammadde olarak işlemden geçtiğinde sert darbelere karşı dayanıklıdır. Çatlama, parçalanma ve şekil değişimi görülmez.

Galeri

Egzotik Ağaç Keresteleri Egzotik Ağaç Keresteleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu