Diğer

Çiçek Açan Kaktüs Bakımı

Çiçek açan kaktüs bakımı için ilk önce özelliklerini bilmek gerekiyor. Kaktüs çiçekleri hem çöl ortamına hem de susuzluğa dayanıklı bitki türleri olarak biliniyorlar. Kaktüslerin bakımlarının çok kolay olduğunu söyleyebiliriz. Kaktüsler estetik yapılarından dolayı da çok dikkat çekiyorlar. Kaktüs bakımı ve bakımı çok basit olduğu birçok evde yer alıyor. İlginç görünümleri itibariyle özellikle evlerin dekorasyon ürünleri arasında yer almaya başlamıştır. Günümüzde uzmanların araştırmalarına göre 150 tür kaktüs vardır. Kaktüs sıcak ve kuru havaları daha çok seviyor. Kaktüs çeşitleri içinde bizlerin evde bakabileceği en kaktüsler; dikensiz ve dikenli olanlar diyebiliriz.

Çiçek Açan Kaktüs Bakımı

Kaktüs Bakımı Nasıl Olur?

“Kaktüs bakımı nasıl olur” sorusuna dikenli diye yanıtlayabiliriz. Çiçek açan kaktüs bakımı da normaline çok benzemektedir. Bakım açısından iki türü birbirinden ayıran çok fark yoktur. Çiçek açan kaktüs bakımı için rengarenk güzel saksılar bulabilirsiniz. Bu saksıların içinde kaktüsler çok hızlı büyümektedirler.

Çiçek Açan Kaktüs Bakımı

Kaktüsün yaşadığı alanın ısısı çok yüksek olmalıdır. Kaktüsü evinizde güneşin en çok olduğu yere koyunuz. Yalnız kaktüsün soğuk havalara da çok dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Güneş görmeyen, havanın soğuk olduğu alanlarda da kaktüsler çok rahat yaşamaktadırlar. Kaktüs bakımı için çiçeğe su verirken toprağı mutlaka kontrol ediniz. Çünkü kaktüsler suyu da çok sevmezler. Kaktüsün toprağı kuru olduğunda su veriniz. Nemli bir toprağı varsa su vermeyiniz.

Çiçek Açan Kaktüs Bakımı

Kaktüs Bakımı ve Püf Noktaları

Kaktüs bakımı ve püf noktaları;

  • Kaktüs toprağına ponza taşı koyup, toprağıyla karıştırırsanız; kaktüsünüzün sağlıklı büyümesini sağlayabilirsiniz.
  • Kaktüsünüz tozlandıysa, ondan sağlıklı büyüme beklemeyiniz. Kaktüsünüzün üzeri tozlarla dolduğunda onu hemen temizleyiniz.
  • Saksıya yeni kaktüs diktiğinizde onu 2 gün kadar sulamayınız. Yeni dikilen kaktüsü su verirseniz kökleri ıslak kalır ve bu durumda onun çürümesine neden olur.
  • Kaktüsü hava alacak şekilde konumlayınız.
  • Kaktüsün toprağa ihtiyacı çok azdır. Kaktüse çoğaltma işlemi yapmak için bahar dönemini bekleyiniz.
  • Genç kaktüsleri güneşin yarım geldiği yerde tutunuz.
  • Kaktüsleri yaz mevsiminde devamlı güneş altında tutmayınız.

Çiçek Açan Kaktüs Bakımı

Size Özel Başlıklar

Kaktüs bakımı ve püf noktaları sayesinde kaktüsünüzün uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

Galeri

Çiçek Açan Kaktüs Bakımı Çiçek Açan Kaktüs Bakımı Çiçek Açan Kaktüs Bakımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu