Oturma Odası

Chester Koltuk Takımı Modelleri

Chester koltuk takımı modelleri kökeni İngiltere’ye dayanmasına rağmen dünyanın her yerinde karşılaşılan ve orijinal adını chesterfield olan chester koltuk takımı modelleri modern ve şık duruşuyla çoğu kişinin ilgi odağı olmaktadır. Üretildiği tarihin üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen chester koltuk takımları dekorasyon konusunda günümüzün gözde mobilyaları arasında yerini korumaya devam etmektedir.

Chester koltuk takımı
Açık mavi renklerinde chester koltuk takımları

Diğer koltuklardan farklı olan tasarımı ile hem evlerde hem otellerde hem de ofislerde karşılaşabileceğimiz chester koltuk modelleri bulunduğu ortamın havasını değiştirmesi sebebiyle dekorasyonun önemli bir parçası haline gelmiştir.

Ayrıca farklı renk ve model seçimleri ile günümüzdeki popülerliğini korumakta olan chester koltuk takımları, kullandığınız mekânı daha asil ve daha şık göstermenizi sağlayacaktır. Birçok kişi tarafından tercih edilmektedir ve uzun yıllar boyunca kullanılmaya da devam etmektedir.

Chester Koltuk Takımının İcadı

Chester koltuk takımı

1800’lerde koltuk benzeri bir mobilyayı tanımlamak için chesterfield kelimesi kullanılmıştır fakat bu koltuğun icadının daha eski tarihlere dayandığı bilinmektedir.

Chester koltuk takımı ilk kez ne zaman icat edildiği konusunda hâlâ pek bir bilgi sağlamasa da anlatılanlara göre; IV.  Chesterfield Kontu Lort Philip Stanhope’nin özel isteği üzerine chester koltuk modeli yapılmıştır. O dönemin soylu insanlarının kıyafetlerinin bozulmaması amaçlanarak bu koltuk yapılmıştır. Chester koltuk takımı da ismini buradan almıştır.

Chester Koltuk Nedir?

Yüzyıllardır sayısız, unvana sahip, özel insanların evlerini süsleyen chester koltuk takımları zamanla değişerek ama asla sanatsal yapısını kaybetmeyerek günümüze kadar ulaşmıştır. Günümüze kadar ulaşmakla kalmayıp en popüler mobilyalar arasına girmeyi de başarmıştır.

Size Özel Başlıklar

Chester koltuk takımı

Chester koltuk modelleri, düğmelerin eşit aralıklar ile kapitone deri kaplı kanepelerin üzerine dikilmesiyle tasarlanmaktadır. Özellikle dikkat çeken detayları ise;

  • İskelet şekli
  • Kumaşı veya deri kaplaması
  • Dolgusu
  • Döşeme raptiyesi
  • Kumaşla uygun renge sahip düğmeleridir.

Özellikle deri kaplama ile karşımıza çıkan chester koltuk takımları aynı zamanda kadife ve nubuk gibi farklı kumaşlar kullanılarak da tasarlanmaktadır. Diğer koltuklardan farklı olan tasarımı ve dokusu ile günümüzde hâlâ popüler olmaktadır ve en çok tercih edilen mobilyalar arasındaki yerini de korumaktadır.

Chester koltuk takımı

modern koltuk takımı modelleri
Chester koltuk takımı
Sarı ve yeşilin chester koltuklarındaki etkisi
Gri tonlarında chester koltuk takımı modeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu