Diğer

Çatı Kaplama Malzemeleri ve Özellikleri

Çatı kaplama malzemeleri ve özellikleri, bir ev için en önemli bölümlerden biri çatıdır, çatı kaplama malzemeleri ve özellikleri kaliteli bir çatı için dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Çatı kaplamaları için birçok farklı malzeme kullanılabilir. Bu malzemeler ısı yalıtan, yağmur geçirmeyen yapıda olmaktadırlar. Fiyatları da malzemenin türüne göre değişim göstermektedir.

Çatı Kaplama Malzemeleri ve Özellikleri

Çatı Kaplama Malzemesi Çeşitleri

Çatı kaplama önemli bir unsurdur. Çatı kaplama malzemesi çeşitleri özellik bakımından birbirilerinden ayrılırlar. Günümüzde birçok farklı çatı kaplama malzemesi bulunmaktadır. Bu çatı kaplama malzemeleri arasında en bilinenleri şunlardır;

Çatı Kaplama Malzemeleri ve Özellikleri

  • Kiremit yapılı çatı kaplama
  • PVC yapılı çatı kaplama
  • Sac yapılı çatı kaplama
  • Levha yapılı çatı kaplama

Bu çatı kaplama türlerinde Kiremit yapılı çatılar genellikle en bilineni ve en sık tercih edilenidir. Sac yapılı ve PVC yapılı çatı kaplamalar sağlamlık açısından pek de kaliteli olmayan çatı malzemeleridir. Levha yapılı çatı kaplamalar ise oluklu yapısı ile ülkemizde en çok kullanılan çatı kaplamalarından biridir.

Çatı Kaplama Malzemeleri ve Özellikleri

En İyi Çatı Kaplama Malzemesi Hangisidir?

Tüm çeşitli çatı kaplamaları arasında en iyi çatı kaplama malzemesi hangisidir? Bu sorunun cevabı olarak bilinen en iyi çatı kaplama malzemesi kiremittir. Kiremit sert yapısı nedeniyle en sağlam çatı malzemelerinden biridir. Isı yalıtımı ve su geçirmez oluşu ile bilinen en kaliteli çatı malzemelerindendir. Kiremit çatı malzemesinden sonra bilinen en iyi çatı malzemesi Sac ve levha kaplamalardır.

Çatı Kaplama Malzemeleri ve Özellikleri

Size Özel Başlıklar

En Ucuz Çatı Kaplama Malzemesi Hangisidir?

Ev inşaatında büyük şehirlerde maliyet çok yükselebilmektedir. Bu sebeple ev inşaatı sırasında en ucuz çatı kaplama malzemesi hangisidir şeklinde sorulmaktadır. Bilinen en ucuz çatı malzemesi kiremit ve PVC’dir. Kiremit yapı bakımından kaliteli ve fiyat bakımından ucuz olması nedeniyle sıkça kullanılır. PVC ise çok ince yapıya sahip bir çatı kaplamasıdır. Bu sebeple üretim maliyeti düşüktür. Ancak PVC dayanıksız yapısı ile bilinmektedir. Yüksek rüzgar ve dolu yağışlarında hasar alması mümkündür. Günümüz teknolojilerinin gelişimiyle birlikte artık güneş enerjisi depolayan yeni nesil çatı kaplamaları da ortaya çıkmıştır. Bu çatı kaplamaları ortalama çatı maliyeti ile aynı hesaplanmaktadır.

Galeri

Çatı Kaplama Malzemeleri ve Özellikleri Çatı Kaplama Malzemeleri ve Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu