Mutfak

Buzdolabı Nasıl Düzenlenir ? Püf Noktaları Nelerdir ?

Buzdolabı Nasıl Düzenlenir ? Uzun zamandır yapmadığınız buzdolabı düzenleme işini yapmak istiyor ve buzdolabı nasıl düzenlenir ? Diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz demektir. Buzdolabınız düzensizse, aradığın yiyecekleri ya da içecekleri bulmakta da fazlasıyla zorlanıyorsunuz demektir. Bu tarz problemlerle karşılaşmamak için, evinizin en önemli eşyalarından biri olan buzdolabını detaylı bir şekilde düzenlemeniz sizin refahınız için çok önemli olacaktır.

Buzdolabı Düzenlemeye Nasıl Başlayabilirim ?

Buzdolabı düzenleme fikirleri almak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken şeylerden bir tanesi de fazlalıklarınızdan kurtulmak olacaktır. Öncelikle, dolapta yer alan bütün eşyaları dışarı çıkarmanız ve tarihi geçmiş bütün yiyecekleri ya da içecekleri çöpe atmanız fazlalıklardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda dolabınızda fazla saklama kabı bulundurmamanızda da fayda olacaktır. Yiyeceklerinizi kaplara koyuyorsanız bile, büyük ve geniş kaplar yerine küçük olanları tercih etmeniz her zaman daha doğru olacaktır.

Buzdolabı düzenleme kapları kullanmak istiyorsanız, bunları meyve ve sebzelerde kullanmanız çok yanlıştır. Marketten aldığınız sebzelerini ya da meyvelerinizi önce doğrayıp ya da soyup ondan sonra dolabınıza koyuyorsanız, bundan vazgeçmeniz gerekmektedir. Ayrıca buzdolabınızın alt bölmesinde sebzelerinizi ya da meyvelerinizi koyabileceğiniz bir bölme de bulunmaktadır. Ancak meyvelerinizi ve sebzelerinizi bu bölmede bekletecekseniz bile bir arada koymanız doğru değildir. Çünkü meyvelerin içerisinde etilen adında bir madde bulunmaktadır. Bu madde ise; sebzelerin normale göre daha hızlı çürümesini sağlar. Bu nedenle sebze ve meyvelerinizi ayrı ayrı yerlerde bekletmeniz dolap düzeniniz ve sağlığınız için daha iyi olacaktır.

buzdolabı nasıl düzenlenir

Ne kadar iyi koruyor olsanız da meyve sebzeleriniz bazen çürüyebilir ve kötü koku alabilir. Hatta buzdolabınızın içerisine de akabilir. Bu tarz durumlara karşı önlem almak istiyorsanız ise; meyve ve sebze raflarınızın altına kâğıt havlular sermeniz yeterlidir. Buzdolabınızda aradığınız şeyleri bulmak ve belli bir düzen içerisinde çalışmak istiyorsanız, yiyecekleri kategoriler halinde yerleştirebilirsiniz. Örneğin kahvaltıların hepsini aynı rafta bir arada tutmanız sizin işinizi kolaylaştıracak ve aradığınızı bulmanızı sağlayacaktır.

İçecekler Nasıl Muhafaza Edilir ?

Buzdolabı düzenleme işlemi hakkında bilinenlerin aksine, sütlerinizi dolabınız yan tarafında tutmamanız gereklidir. Çünkü buzdolaplarının en fazla ısıya maruz kalan yerleri, kapağıdır. Süt ürünleri ya da yumurta gibi yiyecekler kolay bozulabildikleri için, dolap kapağına yakın muhafaza edilmemelidir. Bir diğer merak edilen ise mutfak avizeleri nasıl olmalı ? sorusudur.

Size Özel Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu