Banyo

Banyo Paspası Nasıl Olmalı?

Banyo paspası nasıl olmalı? Aşağıdaki yazıda bir banyo dekorasyonu paspasında aranan özellikler incelenecektir. Böylece bize banyo paspası alırken bir rehber olacaktır.

1-Hijyen

Banyo paspası alırken en dikkat edilmesi gereken şey hijyen olmalıdır. Banyo gibi nemli ortamlarda kullanılan ve çok yıkanan bir paspas, eğer malzemesi çok kalitesiz ise bir süre sonra temiz olsa bile hoş olmayan bir şekilde kokar. Bu hoş olmayan koku paspas  üzerinde üreyen bakterilerin, küf ve mantarların  belirtisidir. Genellikle kalitesiz ve ucuz petrol ürünleri kullanılarak yapılmıştır. Kullanımı sağlıklı değildir.

Banyo Paspası Nasıl Olmalı

2-Emicilik

Banyo paspası  banyodan çıplak ayakla çıktığımızda ilk adım attığımız yerdedir. Tam musluğun önünde de bir benzeri vardır. El, yüz, diş temizliği  yaparken sıçrayan su üzerlerine gelmektedir. O yüzden emici olmaları gerekir. Pamuklu malzemeden olanları en emici olanlardır.  Bu yüzden alışveriş yaparken, yapıldığı malzemeye dikkat etmek gerekir. Eğer malzemesine dokunarak anlamıyorsanız etiketini inceleyerek ne kadar doğal malzeme, ne kadar sentetik kullanıldığını anlamalısınız.

3-Kaydırmazlık

Banyo Paspası Nasıl Olmalı

Banyo zeminlerinde genellikle fayans veya cilalı mermer ve granit gibi malzemeler kullanılır. Çünkü hem estetik olarak güzel oldukları, hem de kolay temizlendikleri bir gerçektir. Ev banyolarının  yapım hatalarından biri de bu kaygan zeminlerdir.

Üstüne üstlük banyoda yerler kolayca nemlenir ya da ıslanır. O yüzden yere serilen ayak havluları ve paspaslar bu ıslak ve kaygan zeminde kayabilir.

Bazı banyo paspasları kaygan zeminde ya da ıslak zeminde bile kaymazlar. Bu ürünlerin  arkasını çevirip baktığımızda boncuk ya da nokta biçiminde çok sayıda silikon parçacığı görürüz. Bu silikon noktalar zemine hafifçe yapışır ve kaymaz.

Bazı paspaslarda ise arka tarafına bakarsak kaba ve kaymaz ipliklerle kareler oluşturulduğunu ve bu dokunun sürtünme katsayısını arttırdığını görürüz.

Size Özel Başlıklar

Banyo paspasının en önemli özelliği kaydırmazlık olmalıdır. Alınacak ürünün arkası mutlaka incelenmeli ve arkası eğer düz ve saf ise tercih edilmemelidir. Banyodaki kazaların büyük yüzdesi kayma sebebiyle olan kazalardır

4-Renk Ve Desen

Banyo Paspası Nasıl Olmalı

Konu dekorasyon olunca elbette renk ve desen en önemli şeydir. Tabi sağlık ve temizlik de yukarıda işlendiği şekilde göz önünde bulundurulacaktır.

Renk konusunda banyolarda, kirlendiği belli olsun diye açık renk paspaslar kullanılır. Ama bu genellemenin dışına da çıkmak iyi sonuç verebilir. Daha koyu ya da daha canlı renkler de seçilebilir.

Renk seçimi yaparken banyoda kullanılan diğer renkler de dikkate alınmalıdır. Çok uyumsuz bir renk ile başarısız olmak da olasıdır. Banyoda kullanılan renklerde bir objeyle, alınacak paspası bir araya getirip denemek yararlı olacaktır.

Banyo paspası nasıl olmalı? Paspasın rengi kadar deseni de önemlidir.  Evin bütününden çok farklı tarzda bir desen seçimi başarısız olacaktır. Örneklemek gerekirse klasik döşenmiş bir evin banyosuna girince, etnik desenli bir paspas garip görünebilir. Kısacası banyo paspasının desenini beğenip almak yerine tüm evin dekorasyonuna uygun bir desen seçip riske girmemelisiniz.

Banyo Paspası Nasıl OlmalıÇok tercih edilen pembe renk paspas modeli

Banyo Paspası Nasıl Olmalı

Banyo Paspası Nasıl OlmalıKrem renginde banyolar için paspas modeli

Banyo Paspası Nasıl OlmalıYuvarlak bir tasarım olan şık banyo paspas modeli

Banyo Paspası Nasıl Olmalı

Banyo Paspası Nasıl OlmalıGri banyo paspas modeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu