Banyo

Banyo Nasıl Yerleştirilmeli?

Banyo ve Hijyen

Banyo Nasıl Yerleştirilmeli? Banyo yerleştirirken ilk dikkat edilmesi gereken şey hijyenin kolay sağlanabilmesidir. Banyo evin en kolay kirlenen yeridir. El, yüz, ayak, beden temizliği banyoda yapılmaktadır. O yüzden sokaktan gelen kirlerin ilk bulaştığı yer banyodur.

Evin en temiz olması gereken yerinin banyo olması gerekir. Şimdi banyo dekorasyonu denince banyonun kolay temizlenmesi de en önemli şey olarak göz önünde bulundurulmalı ve dekorasyon işinde kolay hijyen sağlanabilmesi en önemli prensip sayılmalıdır.

Banyo Nasıl Yerleştirilmeli?

Banyoda tuvalet kapağı mutlaka kapalı tutulmalıdır. Temizlik açısından rezervuar çekilirken oluşacak hava yollu bulaşmaları önlemenin en basit yolu budur. Bir başka temizlik önlemi de banyoda bulundurulan diş fırçalarının tuvalete en uzak yerde konumlandırılmasıdır.

Banyo ve Güvenlik 

Banyo Nasıl Yerleştirilmeli?

Banyo ev kazalarının en çok olduğu yerdir. Banyo yerleştirmede en önemli şeylerden bir diğeri de kaza konusunda güvenlik alınması konusudur. Banyoda nasıl güvenlik önlemleri alınır? Banyo kazaları konusunda bilinçli olmak en önemli şarttır.

En önemli ve ölümlü kazalar elektrik kazalarıdır. Bu kazaların bir kısmı banyoda var olan prizler yüzünden yaşanmaktadır. Soğuk havada banyo yaparken banyoda buhar oluşması, banyodaki prizlere su buharı girmesi nedeniyle olan elektrik kaçağı ve ıslak zeminlerin ve ıslak fayans duvarların elektrik iletkenliği sebebiyle banyo içinde kontrolsüz ilerleyen elektrik akımı yüzünden ölümlü  kazalar olabilmektedir.

Banyoda yaşanan en önemli kazalardan bazıları da ıslak zeminde kaymalar yüzünden oluşmaktadır. Banyoda zeminin kolay temizlenebilir olması kadar kaymayan bir malzemeden olması da önemlidir. Eğer zemin malzemesi konusunda yapılabilecek bir şey yoksa o zaman banyo en azından kaymayan yer paspasları  ile kaplamalıdır. Bu paspaslar sayesinde banyodan çıkanların yerleri ıslatması önlenir. Ya da kaymayan yumuşak terlikler kullanmakta bir önlemdir.

Size Özel Başlıklar

Örneğin banyodaki prizlerde kullanılacak priz kapakları da basit ama önemlidir. Prizlere nem veya su kaçmasını önler.  İkinci önlem banyoda kullanılan elektrikli aletlerin kaçak yapıp yapmadıklarının sürekli kontrol edilmesidir. Elektrikli şofbenin kaçak yapabileceği  asla unutulmamalıdır. Banyoda tüm önlemler mutlaka alınmalıdır.

Banyo Nasıl Yerleştirilmeli?

Banyo Nasıl Yerleştirilmeli?

Banyoda önemli şeyler yani hijyenik önlemler sağlandı, ev kazalarına karşı önlemler alındı. Şimdi geldi banyoda yapılması gereken diğer işlemlere.

Banyo dolabına temizlik maddelerini yerleştirerek başlanılmalıdır. Banyoda kullanılacak sabunlar, şampuanlar, kişisel bakım ürünleri ve temizlik malzemeleri yerleştirilmelidir. Banyo havluları için de kapağı güzel kapanan ve içi her zaman kuru kalan bir dolap seçilmelidir.

Yerlere kaymayan ve suyu tutan paspaslar serilmelidir. Diş fırçalarımız ve diş macunlarımız da lavabonun tuvalete en uzak  köşesine yerleştirildi. Şimdi sıra geldi bir tuvalet fırçası ve bir çöp kovası edinip bunları tuvalete yakın yere koymaya. Tuvalette kullanılan çöp kovalarının kapaklarının ayak ile açılması da temizlik açısından çok önemlidir. Bütün bunlardan başka, fazla olabilecek şeyler mecbur kalmadıkça banyoya konulmamalıdır. Böylece temizliği daha kolay sağlanır.

Banyo Nasıl Yerleştirilmeli?

Banyo Nasıl Yerleştirilmeli?

Banyo Nasıl Yerleştirilmeli?

Banyo Nasıl Yerleştirilmeli?

Banyo Nasıl Yerleştirilmeli?

Banyo Nasıl Yerleştirilmeli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu