Banyo

Banyo Fayansları Hangi Renk Olmalı?

Banyo Fayansları Hangi Renk Olmalı? Banyo dekorasyonu zaman içerisinde oldukça farklılaşan, değişen ve gelişen dekorasyon tiplerinden biridir. Değişen moda ile birlikte banyonuzda farklılıklar istediğinizde ilk akla gelen dekorasyon tiplerinden biri fayansları farklılaştırmak olacaktır.
Genellikle fayansların kullanıldığı bu alanlarda yapılacak dekorasyon çoğu zaman profesyonel kişilerin yapabileceği işlemlerdir. Aynı zamanda bu dekorasyon işlemi için ve belirli bir zaman ve bir bütçe ayırmak gerekir.
Banyo Fayansları Hangi Renk Olmalı?

Banyonuzun büyüklüğü, şekli, aydınlatması banyo rengini belirleyen etkenlerin başında gelmektedir. Banyonuzu olduğundan daha şık ve güncel trende uygun hale getirmeden önce banyo fayanslarını nasıl seçmeniz konusunda size yardımcı olabilmesi adına bu yazıyı derledik.

Banyo Fayansları Hangi Renk Olmalı?  

Öncelikle, fayans renklerini belirlemedeki en önemli unsurların başında banyonuzun büyüklüğü, şekli, ışık alıp almadığı gelmektedir. Az ışık alan banyolar için beyaz ve buna yakın açık renklerin hâkim olduğu fayanslar banyonuzu olduğundan daha ferah mekanlara dönüştürmeye yardımcı olacaktır.

Açık renkli fayanslardan yansıyacak ışık banyonuzu ferah ve büyük mekanlara dönüştürecektir. Ek olarak seçilecek aydınlatma rengi ve modeli ile de bunu desteklemeniz mümkün.

Eğer banyonuz küçük ise açık renkli ve sade modeller ile banyonuzun daha geniş ve ferah bir mekân olarak gözükmesini sağlayabilirsiniz. Aydınlatma olarak spot ışıklar kullanmanız banyonuzu daha ferah bir alan olarak gösterecektir. Ayrıca fayans modellerinin büyük boyutlu olarak tercih edilmesi de yine banyonuzu olduğundan çok daha geniş gösterecektir.

Banyo Dekorasyonu

Banyo Fayansları Hangi Renk Olmalı?

Bunun yanı sıra, lavabonuzun yer aldığı tezgâhı daha koyu renk seçerek ya da duşa kabin içerisinde kontrast renklerin yer aldığı bir monokrom tasarımı kullanarak da bir kontrast elde etmeniz mümkün. Böylece banyonuzu daha çarpıcı hale getirebilirsiniz.

Banyo denince akla ilk gelen şeylerden biri de rahatlamak olsa gerek. Bu nedenle mavinin rahatlatıcı etkisinden faydalanmak için çeşitli mavi tonlarından faydalanmanız mümkün. Mavi tonlarının beyaz ile kombine edilerek kullanılması da yine sık tercih edilen banyo dekorasyon fikirleri arasında yer almaktadır.

Peki fayanslar mat mı tercih edilmeli yoksa parlak mı tercih edilmeli?  

Bu durum genel olarak kişinin zevkine göre değişecektir. Ancak bu tercih sırasında mat fayans modellerinin çok daha dayanıklı modeller olduğu ve ıslak zeminler düşünüldüğünde daha az kaygan olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Size Özel Başlıklar

Bu çerçevede duvarlar için parlak, yer zemini için mat fayansların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Parlak modellerin daha çabuk aşınabileceği göz ardı edilmemelidir.

Öte yandan, sadece fayansları değiştirecekseniz seçilecek fayans rengi ve modellerinin, banyo mobilyası, küvet/duşa kabin, klozet gibi diğer eşyalarınız ile uyum içinde olması da göz önünde bulundurulmalıdır.

Banyo mobilyasının ön plana çıkarılabilmesi açısından zıt renk kullanımı da tercih edilen dekorasyon fikirlerindendir. Eğer çok sade desenli ve tek renk fayanslar tercih ettiyseniz banyonuza biraz hareket katmak için bordürleri tercih edebilirsiniz.

Banyo Fayansları Hangi Renk Olmalı?

Banyo Fayansları Hangi Renk Olmalı?

Banyo Fayansları Hangi Renk Olmalı?

Banyo Fayansları Hangi Renk Olmalı?

Banyo Fayansları Hangi Renk Olmalı?

Banyo Fayansları Hangi Renk Olmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu