Ev Aksesuarları

Atatürk Çiçeği Bakımı

Atatürk çiçeği bakımı, bitki bakımından hoşlanan bireylerin araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Ponsetya olarak da bilinen ve Mustafa Kemal Atatürk’ün bu çiçeğin ülkemizde yaygınlaştırılmasını istemesinden dolayı adını alan bu çiçek, kış bitkisi olup evde bakmaya uygundur. Genellikle pembe, beyaz ve kırmızı renklerde olan bu çiçek, sivri uçlu yaprak ve taç yapraklara sahiptir.

Atatürk Çiçeği Bakımı

Atatürk çiçeği bakımı yapacak olan bireyler, ilk olarak geçirgen ve besin değeri yüksek bir toprak seçimi yapmalıdır. Bu sayede hem çiçeğin ömrü uzun olacak hem de büyüme hızı artacaktır. Ayrıca köklerin rahat gelişebilmesi için uygun bir saksı seçmek de önemlidir. Atatürk çiçeği bakımı yaparken sulamaya da dikkat edilmelidir. Kış aylarında haftada 1, yaz aylarında ise haftada 2 olacak şekilde su verilmelidir. Eğer Atatürk çiçeğine fazla su verilirse mantar başta olmak üzere bitki hastalıkları başlayabilir. Susuz kalan çiçeklerde ise solma görülebilmektedir.

Atatürk Çiçeği Bakımı

Atatürk Çiçeği Hastalıkları

Atatürk çiçeği hastalıkları, bu bitkiyi beslemeyi düşünen her birey tarafından merak edilmektedir. Bu noktada ponsetya olarak da bilinen bu çiçeğin tıpkı her bitki gibi hastalanabileceği bilinmelidir. Özellikle toprağın verimsiz olması, su ve sıcaklık ihtiyaçlarının karşılanmaması, bitkinin ölmesine sebebiyet verebilmektedir. Atatürk çiçeğinin hastalanmasında en önemli etken ise mantardır. Daha ince de belirttiğimiz gibi çok fazla suya ihtiyaç duymayan bu bitki, gereğinden fazla sulandığı zaman çürüyebilir ve mantar sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumda saksıdaki fazla suyun alınması ve Çürüyen yaprakların çıkartılması gerekecektir.

Atatürk Çiçeği Bakımı

Kurumuş Atatürk Çiçeği Nasıl Canlandırılır?

Kurumuş Atatürk çiçeği nasıl canlandırılır sorusuna yanıt arayan bireyler, bu bitkiyi yeniden canlandırabilmek için yapılması gereken bazı işlemler olduğunu bilmelidir. Eğer çiçeğiniz kurumuş ise bu durumun sebebi ya toprağın besinsiz olması ya da çiçeğin çok kuru kalmasından kaynaklanmaktadır. Çiçeğiniz kuruduysa ilk olarak humuslu ve geçirgen bir toprak edinmeli ve çiçeğinizi yeni toprağa yerleştirmelisiniz. Daha sonrasında ise kuruyan yaprakları ayırmalısınız. İlk Ekim esnasında bitkinize su vermeyi ihmal etmemeli, ancak Atatürk çiçeğini gazla suya boğmamalısınız. Bu sayede bitkiniz yeniden canlanacaktır.

Galeri

Size Özel Başlıklar

Atatürk Çiçeği Bakımı Atatürk Çiçeği Bakımı Atatürk Çiçeği Bakımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu