BahçeDiğerEv Dekorasyonu

3 Farklı Şekilde Ferforje Nasıl Boyanır?

3 Farklı Şekilde Ferforje Nasıl Boyanır? Bahçe/balkon dekorasyonunda kullandığınız ferforje masa, sandalye takımınızı yenilemek mi istiyorsunuz? Ferforje balkon demirlerinizin ya da pencere demirlerinizin rengini mi değiştirmek istiyorsunuz? Ancak bunun için çok yüksek bütçe ayırmak istemiyorsunuz. O halde bu yazımız tam da size göre. Yazımızda çok yüksek paralar harcamadan üstelik kendi el emeğiniz ile yapabileceğiniz yöntemleri sizler için derledik. Bu dekorasyon işlemi için öncelikle boya malzemeleri alarak işe başlayabilirsiniz.
3 Farklı Şekilde Ferforje Nasıl Boyanır?

3 farklı şekilde ferforje nasıl boyanır? Ferforje boyamayı dilerseniz sprey boya ile dilerseniz yağlı boya ile veya su bazlı ya da selülozik boya ile yapabilirsiniz. Bu uygulamalardan hangisinin size daha uygun olduğunu aşağıdaki yazımızı okuyarak siz belirleyebilirsiniz. Ancak boyaya karar vermeden evvel aşağıdaki hazırlıkları yapmanız gerekecektir.

3 Farklı Şekilde Ferforje Nasıl Boyanır?

Hazırlık Aşaması

İşe ferforje üzerindeki eski boya kalıntılarını temizlemekle başlamak gerekir. Bunun için bize zımpara gereklidir. Yüzeyi zımparaladıktan sonra üzerindeki toz, pislik kalıntılarını temizlemelisiniz.  Ayrıca boyayacağımız yüzeyde delik ya da kırık noktalar varsa bir macun yardımı ile yüzeyi düzgün hale getirmemiz gerekecektir.

Ferforje yüzeyi eski renginden daha farklı bir renge boyayacaksanız eski rengin kolay kapanabilmesi adına altına astar uygulaması yapmanızda fayda var. Astar uygulaması yaptıktan sonra kuruması için bir gün beklemelisiniz.

Yüzey paslanmaya müsait bir alanda ise boyama işlemi öncesinde antipas kullanmakta fayda olacaktır. Eğer bu işlemi yapmak istemezseniz antipas özellikli metal boyaları da kullanabilirsiniz. Antipas uygulaması yaptıysanız kuruması için bir gün beklemeniz gerekecektir. Eğer yağlı boya kullanacaksanız rulo fırça ve ince fırçaya ihtiyacınız olacaktır.

Yağlı Boya ile Ferforje Boyama

Yağlı boya ile ferforje nasıl boyanır? Yağlı boyalar, diğer boyalara nazaran daha uygun fiyatlara sahip olduğundan daha fazla tercih edilmektedir. Boyayacağınız yüzey fazla ise yağlı boyayı tercih edebilirsiniz.

Ancak dış mekân için yağlı boya kullanırsanız birkaç sene sonra yenilemeniz gerekecektir. Soğuk havalar için çok dayanıklı olmayan bu boyalar aynı zamanda sararmaya da oldukça müsaittir. Bu nedenle yağlı boyayı tercih ederken bu dezavantajları da gözetmeniz bütçeniz ve zamanınız açısından oldukça önemlidir.

3 Farklı Şekilde Ferforje Nasıl Boyanır?

Size Özel Başlıklar

Selülozik Boya ile Ferforje Boyama

Bu tip bir boya ile boyamak için boya tabancasına ihtiyacınız olabilecektir. Bunun sebebi ise selülozik boyaların çok hızlı şekilde kurumasıdır. Eğer fırça ya da rulo fırça ile selülozik boya yaparsanız fırçanızın yüzeye yapışması oldukça muhtemeldir.

Selülozik boyalar oldukça dayanıklı boyalardır. Özellikle soğuk, yağışlı havalara dayanıklı boyalardır. Ek olarak temizleme işlemlerinde kullanılan kimyasallara karşı da dayanıklıdır.

Bu boyalar çabuk kurumasına karşın oldukça yoğun koku yayarlar. Özellikle iç mekanlarda kullanılacak ise bu duruma dikkat etmenizde fayda olacaktır. Ayrıca daha evvel yağlı boya ile ya da akrilik boya ile boyanmış yüzeylere selülozik boya yapılamayacaktır. Yapıldığı taktirde boya kabaracaktır.

Selülozik boya yapmadan evvel yüzeyin temiz ve kuru olmasına dikkat edilmelidir. Boya öncesi gerekli ise yüzere selülozik astar ya da antipas uygulayabilirsiniz. Kullanacağınız boya tabancasının selülozik boyaya uygun olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Boya yaparken katlar arasında yaklaşık yarım saat beklemeniz yeterli olacaktır.

Sprey Boya ile Ferforje Boyama

Sentetik, selülozik ve akrilik sprey boyalar mevcuttur. Her biri ile ferforje boyaması yapılabilecektir. Bunların içerisinde en dayanıklı olan selüloz sprey boyalar, en dayanıksız olanlar ise akrilik sprey boyalardır. Bu nedenle selülozik veya sentetik sprey kullanmanız çok daha uygun olacaktır. Bu arada sprey boyalar çok büyük alanlar için uygun olmayacaktır. Büyük alanlar için maliyeti yüksek olacaktır. Küçük alanlar için sprey boyayı tercih edebilirsiniz.

3 Farklı Şekilde Ferforje Nasıl Boyanır?

3 Farklı Şekilde Ferforje Nasıl Boyanır?

3 Farklı Şekilde Ferforje Nasıl Boyanır?

3 Farklı Şekilde Ferforje Nasıl Boyanır?

3 Farklı Şekilde Ferforje Nasıl Boyanır?

3 Farklı Şekilde Ferforje Nasıl Boyanır?

3 Farklı Şekilde Ferforje Nasıl Boyanır?

3 Farklı Şekilde Ferforje Nasıl Boyanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu